Sekretuar otitis mediada otoinflasyon tedavisi
Autoinflation treatment in secretory otitis media
- Tez No: 501431
 - Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KÜLEKÇİ
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
 - Yıl: 2001
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bakanlığı
 - Enstitü: Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 51
Özet
SEKRETUAR OTİTİS MEDİADA OTOİNFLASYON TEDAVİSİ Sekretuar otitis media (SOM) çocukluk çağı işitme kayıplarının en sık nedenidir. Okul çağı öncesi tüm çocukların %80'inden fazlası bir veya daha fazla östaki disfonksiyonu ve SOM atağı geçirir. Ventilasyon tüpü uygulaması çocuklarda genel anestezi altında en sık uygulanan operasyondur. Olası genel anestezi komplikasyonları yanı sıra ventilasyon tüpü aplikasyonuyla pürülan sekresyon, kulak zarında kalıcı patolojik değişiklikler ve işitme bozukluğu gelişebilir. Bu nedenle kulağa yönelik bir cerrahi müdahalede bulunmadan önce konservatif tedavilerin yeterince uygulandığından emin olunmalıdır. Bu çalışma, cerrahi tedavi öncesi 3 aylık otoinflasyon tedavisinin konservatif bir yöntem olarak etkinliğini ortaya Mart-Eylül 2000 tarihleri arasında, Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Departmanı'nda değerlendirilen, tip B veya C2 timpanogramlı, 30 SOM olgusu (59 kulak) çalışmaya alındı. Çalışma grubuna yaş ortalaması 8.4 ± 3.39 yıl olan 20 olgu (13 erkek, 7 kız) alındı. Kontrol grubunu ise yaş ortalaması 8.40±3.37 olan 10 olgu (6 erkek, 4 kız) oluşturdu. Vaka grubundaki 3 olguya daha önce adenoidektomi ve bilateral VT, 1 olguya ise sadece adenoidektomi uygulanmıştı. Vaka grubuna otoinflasyon tedavisi uygulandı, kontrol grubu tedavisiz takip edildi. Birinci vizitte (polikliniğe ilk başvuruda), 2. vizite (30 gün sonra), 3. vizite (60 gün sonra) ve 4. vizite (90 gün sonra) otomikroskopi ve timpanometri yapıldı. Timpanometrik bulgularda iyileşme; tip B veya C2'den, tip C1 veya A'ya geçme olarak tarif edildi. Otoinflasyon grubunda; 27 kulakta (%69.2) timpanometrik iyileşme saptandı, 12 kulakta (%30.8) değişiklik saptanmadı, kötüleşen olmadı. Kontrol grubunda; 7 kulakta (35) timpanometrik bulgularda iyileşme saptandı, 12 kulakta (%60) değişiklik saptanmadı, 1 kulak (%5) kötüleşti. Timpanometrik ölçüm sonuçlarının istatistiksel analizinde ki-kare testi kullanıldı. Kontrol grubunun 1. ve 4. vizitlerdeki değerleri arasında anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). Otoinflasyon grubunun 1. ve 4.
Özet (Çeviri)
AUTOINFLATION TREATMENT IN SECRETORY OTITIS MEDIA Secretary otitis media (SOM) is the leading cause of childhood hearing loss. More than 80% of all children have one or more eustachian tube dysfunctions and SOM during pre-school age. Ventilation tube application is the most common operation in children under general anesthesia. Possible general anesthesia complications as well as purulent secretion by ventilation tube application, permanent pathologic changes in the eardrum, and hearing impairment may develop. For this reason, it must be ensured that conservative treatments are applied sufficiently before a surgical intervention for the ear. This study was planned to reveal the efficacy of a 3 month autoinflation treaphy as a conservative method before surgical treatment. In this study, 30 SOM cases (59 ears) were included who had type B or C2 tympanograms, who were evaluated in the Depertment of Otolaryngology-Head and Neck Surgery, Taksim Educational and Research Hospital from March to September of 2000. Twenty patients (13 male, 7 female) with a mean age of 8.4 ± 3.39 years were included in the study group. The control group consisted of 10 cases (6 males, 4 females) with a mean age of 8.40 ± 3.37. Autoinflation therapy was applied to the case group and the control group was followed without treatment. Automicroscopy and tympanometry were performed at the first visit (at the diagnose of the patient), the second visit (after 30 days), the third visit (after 60 days), and the fourth visit (after 90 days). Healing in tympanometrical findings defined as transition from type B or C2 to type C1 or A. In the autoinflation group; 27 ears (69.2%) showed improvement in tympanometry, no change in 12 ears (30.8%) and none of the ear worsened. In the control group; 7 ears (35%) showed improvement in tympanometrical findings, no change in 12 ears (60%) and 1 ear (5%) worsened. Chi-square test was used for statistical analysis of tympanometric measurement results. There was no significant difference between the values of the control group at the 1st and 4th visits (p> 0.05).