Sekretuar otitis medianın odyolojik bulgularının manyetik rezonans görüntüleme bulgularıyla korelasyonu
Correlation of magnetic resonance findings with audiological findings in secretory otitis media
  1. Tez No: 658266
  2. Yazar: KADİR ŞİNASİ BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KUTLUHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Sekretuar otitis media (SOM), ağrı veya ateş gibi lokal veya sistemik enfeksiyon belirtileri olmadan orta kulak boşluğunda sıvı varlığı ile karakterize edilen bir hastalıktır. Kronik sekretuar otitis media (KSOM) orta kulakta 3 aydan uzun süre kalıcı sıvı varlığına ilişkindir. SOM anamnez, fizik muayene ve odyometri-timpanometri testleri ile teşhis edilir. Orta kulak enfeksiyonları nedeniyle sklerotik plaklar, dış kulak kanalının daralması ve sendromik çocukların zor muayenesi gibi yetersiz teşhis veya başarısızlıklara neden olan bazı nedenler vardır. Bu çalışmada T2 sekans kısa süreli (yaklaşık 3 dakika) temporal kemik MRG kullanarak SOM tanısı ve takibinde MRG' nin etkinliğini göstermeyi amaçladık. KSOM tanı grubundaki 73 hasta kliniğimize ilk kez başvuran KSOM hastasıydı. KSOM tanısı konan 73 hastanın hepsine miringotomi yapılmadan iki gün önce temporal MRG, otoskopik muayene ve odyolojik testler uygulandı. KSOM takip grubundaki 54 hasta daha önce kronik SOM nedeniyle bilateral ventilasyon tüpü (VT) geçirmiştir. 54 hastaya da kısa süreli T2 sekans temporal MRG, otoskopik muayene ve odyolojik tetkikler uygulandı. KSOM tanı grubunda 73 hasta mevcuttu.146 kulağın otoskopisi ve odyolojik tetkikleri yapıldığında 134 kulak KSOM ile uyumluydu. 134 kulağın hepsinde T2 sekanslı kısa süreli MRG' de mastoid hücrelerinde sıvı varlığı görülürken sadece 120' sinde orta kulakta sıvı saptandı. Miringotomi yapılan 134 kulağın 120 'sinde sıvı görülürken 14 kulakta ise sıvı görülmedi. KSOM takip grubundaki 54 hastanın 6'sı SOM nüksü ile uyumlu olması nedeniyle çalışmadan çıkarıldı. 48 hastanın 96 kulağı değerlendirmeye alındı. Otoskopisi ve odyolojik tetkikleri normal olan 96 kulağın kısa süreli T2 sekans MRG' de 35 kulakta mastoid hücrelerde sıvı olduğu gösterildi. Orta kulak havalanmasında östaki tüpü ile birlikte mastoid hücrelerin fonksiyonu da oldukça önemlidir. Mevcut yöntemler arasında şu an için mastoid hücrelerdeki sıvıyı değerlendirmede en efektif yöntem kısa süreli T2 sekans temporal MRG olup SOM yönetiminde şüphede kalınan vakalarda yardımcı bir tetkik olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Secretory otitis media (SOM) is a disease characterized by the presence of fluid in the middle ear cavity without signs of local or systemic infection such as pain or fever. Chronic secretory otitis media (CSOM) relates to the permanent presence of secretion in the middle ear for more than 3 months. SOM is diagnosed by anamnesis, physical examination and audio-tympanometry tests (ATT). There are some reasons which cause to diagnose insufficiently or a failure in diagnosing such as sclerotic plaques due to middle ear infections, narrowing of the external ear canal and difficult examination of syndromic children. In this study, we aimed to demonstrate the efficacy of MRI in the diagnosis and follow-up of OME by using short-term (approximately 3 minutes) temporal bone MR with T2 sequence. 73 patients in the CSOM diagnosis group were the patients who firstly applied to our clinic. Temporal MRI, otoscopic examination, and audiological tests were performed two days before myringotomy in all 73 patients diagnosed with CSOM. 54 patients in the CSOM follow-up group had previously undergone bilateral ventilation tube (VT) due to CSOM. Short-term T2 sequence temporal MRI, otoscopic examination and audiological examinations were applied to all patients. 134 ears of 73 patients were compatible with CSOM when otoscopy and audiological examinations were performed. In all 134 ears, T2-sequenced short-term MRI showed the presence of fluid in the mastoid cells, while only 120 of them had fluid in the middle ear. Fluid was seen in 120 of the 134 ears that underwent myringotomy, while no fluid was seen in 14 ears. Six of 54 patients in the CSOM follow-up group were excluded from the study because they were compatible with OME recurrence. 96 ears of 48 patients were evaluated. Short-term T2 sequence MRI of 96 ears with normal otoscopy and audiological examinations showed that 35 ears had fluid in the mastoid cells. Along with the eustachian tube, the function of mastoid cells is also very important in middle ear ventilation. Among the current methods, the most effective method for evaluating the fluid in mastoid cells is short-term T2 sequence temporal MRI, and it may be used as an auxiliary examination in cases suspected of SOM management.