Muhafazakar bir kimlik ögesi olarak Osmanlıcılık: Günümüzde Osmanlı'ya yapılan atfın antropolojik değerlendirmesi
Ottomanism as an identity issue: An anthropological study of the attribution to Ottoman Era
  1. Tez No: 501449
  2. Yazar: MEHMET TOLGA USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN HANDE BİRKALAN GEDİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
T.C. Yeditepe Üniversitesi, Antropoloji bölümü doktora programı bitirme tezi olarak yazdığım bu tezde 'muhafazakâr' olarak isimlendirilen bir sosyo-kültürel grubu ve bu gruba mensup bireylerin sahip olduğu muhafazakâr kimliği simgesel antropoloji çerçevesinde incelemeye çalıştım. Çalışmanın temel sorunsalı, bu kimlik mensuplarının ortaklaşa yürüttükleri ve çalışma boyunca 'Osmanlı atfı', 'Osmanlı'ya yapılan atıf' şeklinde geçen bu atfın sembolik içeriğinin ortaya konulmasıdır. Daha sonra çalışma süreci içerisinde ikinci bir sorunsal olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın aynı kimlik nezdinde temsiliyetinin anlaşılması çabası ortaya çıkmıştır. Yukarıdaki iki sorunsal paralelinde bu kimliğin geliştirdiği söylem ve ortak hatırlama süreçleri ele alınmıştır. Bu doğrultuda Üsküdar Belediyesi'nin düzenlediği kültürel performansların gözlemlenmesi saha çalışmasını, kritik söylem analizi ise temel yöntemsel çerçeveyi oluşturmuştur. Çalışmanın temel karakteristiği ise semiyolojik antropoloji yaklaşımına sahip olmasıdır. Bu niteliği uyarınca muhafazakâr kültür ve kimlik bir metin olarak ele alınmıştır. sahadan derlenen veriler doğrultusunda ortaya çıkan temel söylem (ve hatırlama) temaları kritik söylem analizi ile değerlendirildiğinde iki metinsel unsur ve iki gramatik unsurun varlığı saptanmıştır. Metinsel unsurlar 'piyasa' ve 'gündelik hayat,' gramatik unsurlar ise 'din' ve 'devlet'tir. Yukarıdaki saptamalar doğrultusunda öncelikle bu iki gramatik ve metinsel unsur ortaya konmuş, daha sonra sahada gözlemlenen temel söylemsel unsurlar saha gözlemleri ile ortaya konmuştur. Metinsel unsurlar ile bu kimliğin diğer kimlikler ve çevresel faktörler ile iletişimi, gramatik unsurlar ile temel zihinsel kozmolojileri ortaya konmuştur. Sonuç bölümüne yaklaşırken ele alınan iki sorunsal (Osmanlı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan özelinde iki temsiliyet) yukarıdaki çerçevede çözümlenmeye çalışılmış ve başka bir semiyolojik sisteme (antropoloji) çevrilmiştir. Son olarak sonuç bölümünde muhafazakâr kimliğin bu iki temsiliyet bağlamında ortaya çıkan temel bir kimliksel niteliği; 'kamusal mahrem' olarak isimlendirilen kimlik unsuru ortaya konmuş ve çalışmanın temel bulgusu olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this phd. D thesis, I studied the culture or identity of a basic socio-economic group in Turkey called 'conservatives.' The basic problematic is investigating a common motive of this group, the attribution to Ottoman era. Later on, during the study, an other issue, the symbolic representation of President Tayyip Erdoğan for this group appeared as a second, but related problematic. In parallel with the problematic mentioned above, the discursive and memory processes of this group are considered. For this purpose, cultural performance events organized by Üsküdar Municipality is decided as field of the study and evidences observed in this field is analyzed with the special technique, critical discursive analysis (CDA). Main characteristic of the study is having a semiologic anthropology perspective. In parallel with this, conservative identity is considered and studied as a uique text. When the evidences (discursive and memorial) derived from the field is analyzed with the CDA technique, two textual and two grammatical elements of this text is appeared. They are 'daily life' and 'market' as textual, 'religion' and 'state' as grammatical issues. With the reasoning described above, the paper is written with a reverse flow of the field study: After describing theoretical framework and special role of discourse and memory, definition and discussion of grammatical and textual elements are accomplished. Textual issues are considered as communicational and exchange dynamics; and grammatical elements are considered as basic cognitive cosmological components. Then basic discursive (and memorial) elements derived from the field are demonstrated. While approaching to the conclusion, the representation of two content (Erdoğan and Ottomans) are analyzed and tried to translate to another semiological system (anthropology). Finally in conclusion section, in parallel with the representation mentioned above, a special motive of conservative identity is psoposed which is named as 'secluded public'