Mechanical tests of co-ion implanted zirconium oxide 316 L stainles steel substrates
Zirkonyum oksit implante edilmiş 316 L kalite paslanmaz çeliğin mekanik testleri
  1. Tez No: 50148
  2. Yazar: HALİT DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ÖZTARHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
VI ÖZET 316 L kalite Paslnmaz Çelik üzerinde, Ian G. BROWN tarafından geliştirilen; yeni yüzey işlemi gerçekleştiren MEWA teknolojisi kullanılarak, Oksijen ve Zirkonyum iyonları ile implantasyon yapılmış ve bu implant malzemenin yüzey sertliği, sürtünme ve aşınma gibi tiribolojik özellikleri incelenmiştir. Zirkonyum ve Oksijen iyonları ile implante edilmiş 316 L kalite Paslanmaz Çeliğin aşınma direncinin oldukça arttığı bulunmuştur. 316 L Paslanmaz Çeliğin yüzey mikrosertiğindeki artma ve sürtünme katsayısındaki düşme aşınma direncini artırmakta önemli bir rol oynar ve relatif aşınma hacmi ile relatif mikrosertlik arasındaki münasebet Zirkonyum ve Oksijen implantasyonu ile doğrudan alakalıdır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT The tribological properties such as surface hardness, friction and wear have been studied for 316 L Stainless Steel substrates which were co - ion implanted with Zirconium and Oxygen ions by I. G. BROWN using new modified version of MEWA technology (Developed by BROWN et. al.). It is found that the wear resistance for 316 L Stainless Steel substrates implanted with Zirconium and Oxygen ions increased quite alot. It is concluded that the increase in surface microhardness and the decrease in friction coefficent of 316 L Stainless Steel substrates play an important role in improving the wear resistance, and the relationship between relative wear volume and relative microhardness is correlated for Zr and Oxygen co - ion implantation.