Engineering geology of marbles around properties
Torbalı çevresindeki mermerlerin mühendislik özellikleri
  1. Tez No: 50149
  2. Yazar: ALİ BAHADIR YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NECDET TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Bu çalışmada Torbalı ilçesi çevresinin jeolojisi açıklanmış ve üretim yapan mozayik, taş, ve mermer ocakları ile antik mermer ocaklarının durumları ve lokasyonlan sunulmuştur. İlk olarak çalışma alanının 1/5000 ölçekli mühendislik jeolojisi haritası yapılmıştır. Antik ve güncel mermer ocakları detaylı olarak incelenmiştir. Çalışmalarda mermer tabakalarının renk, yapı, mineralojik, kimyasal ve fîziko-mekanik özellikleri incelenmiş, bu özelliklere göre hangi mermer seviyelerinin blok mermer kaynağı olarak kullanılabilecekleri saptanmış ve bu seviyelerden alınabilecek olan mermer bloklarının boyutları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, the geology of Torbalı and its surrounding was explained. Locations and states of which presently working mosaic, stone, marble quarries and antique marble quarries are presented. İnitaly, 1/5000 scaled detailed engineering geological map of area has been prepared. Ancient and present marble quarries have been investigated in detail. Investigations were based on colour, structure, mineralogy, chemical and physico-mechanical properties. The reasons why some limestone beds make good quality marble source while the others do not, are given based on their mineralogical, chemical, physico-mechanical properties and obtainable block sizes.