24-36 ay aralığında kreş eğitimi almış ve almamış olan çocukların dil gelişim düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of language development levels of 24-36 month old children with and without nursery education
  1. Tez No: 501485
  2. Yazar: NİHAN UZAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABİHA BİLGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırmada, en az 6 ay kreş eğitimi almış ve almamış 24-36 ay grubu çocukların dil gelişimleri ile kreş eğitimi arasındaki ilişkinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modeli kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, 2015-2016 öğretim yılında Bolu ve Ankara ilinde özel ve devlet kreşlerine giden 61 ve hiç kreş eğitimi almamış 98 toplam 159 çocuktan oluşturulmuştur. Çocuklardan verilerin toplanması iki aşamada gerçekleştirilmiştir. I. aşamada, alt amaçlarda yer alan, çocuğun yaşı, çocuğun kreş eğitimi alma ya da almama durumu, kardeş sahibi olma/olmama durumu, anne ve babanın öğrenim durumu, annenin ev dışı ücretli bir işte çalışıp/çalışmama durumu, ailenin aylık gelir düzeyi gibi demografik özelliklerin belirlenmesine yönelik veli bilgi formu kullanılmıştır. II. aşamada, çocukların dil gelişimleri değerlendirilmiş ve bu değerlendirme yapılırken Türkçe İfade Edici ve Alıcı Dil Testi (TİFALDİ) ve Denver Gelişim Tarama Testi II (DGTT II)'nin dil bölümü kullanılmıştır. Verilerin analizi uygun istatistik programı kullanılarak bilgisayar ortamında gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya dâhil edilen çocukların çeşitli değişkenlere göre kişisel özellikleri yüzde ve frekans analizleri ile betimlenmiştir. Verilerin normallik analizi yapılmış ve verilerin dağılımlarının normal olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu nedenle verileri analiz etmek için nonparametrik testlerden olan Mann Whitney U, Pearson Ki Kare, Fisher Kesin Ki-Kare Testi, Yates' Continuity Correction Test (Yates Düzeltmeli Ki-Kare) ve Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; Kreş eğitimi almanın çocuğun dil gelişimini olumlu etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma grubunu oluşturan çocukların dil gelişimlerinin cinsiyetlerine göre farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma grubunu oluşturan çocukların dil gelişimlerinin kardeş sahibi olma durumlarına göre farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma grubunu oluşturan çocukların yaşları büyüdükçe dil gelişimlerinin de ilerlediği sonucuna ulaşılmıştır. Yaş değişkeni kontrol edildiğinde kreş eğitiminin dil gelişimini hâlâ olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Ev dışı ücretli bir işte çalışan anneye sahip çocukların dil gelişimlerinin çalışmayan anneye sahip çocuklarının dil gelişimlerinden daha ilerde olduğu bulunmuştur. Annenin ev dışı ücretli bir işte çalışma değişkeni, çalışan anneler grubunda kontrol edildiğinde kreş eğitimi faktörünün dil gelişimini hâlâ olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Anne/babanın öğrenim düzeyi arttıkça çocukların dil gelişim düzeylerinin de arttığı sonucuna ulaşılmıştır. Orta öğretim ve yükseköğrenim mezunu anneler grubunda anne öğrenim değişkeni kontrol edildiğinde kreş eğitiminin dil gelişimini hâlâ olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Orta öğretim ve yükseköğrenim mezunu babalar grubunda baba öğrenim değişkeni kontrol edildiğinde kreş eğitiminin dil gelişimini hâlâ olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Ailenin aylık gelir düzeyi arttıkça çocukların dil gelişim düzeylerinin de arttığı sonucuna ulaşılmıştır. Orta gelir grubunda, ailenin gelir düzeyi değişkeni kontrol edildiğinde, kreş eğitiminin etkisinin hâlâ devam ettiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to examine the relationship between nursery education and language development of children aged 24-36 months, who had been educated for at least 6 months and had no nursery education, in terms of various variables. The research was conducted using relational search model. The study group consisted of a total of 159 children, 61 children attending private and public nursery schools and 98 children not educated in nursery schools in Bolu and Ankara in the 2015-2016 academic year. The thesis consists of five parts. In the first chapter, the aim of the research, its subordinate aims, its importance, its assumptions and limitations are mentioned. The second part is about some of the key definitions and issues related to, and current research on pre-school education and, in particular, nursery education. In addition, basic concepts related to language, approaches to the language acquisition process, and the language development process in children with normal development are mentioned. In the third part, research methods and tools are mentioned. In the fourth part, the findings and discussion section is presented. In the fifth section, conclusions and suggestions are given. The collection of the data from children has been carried out in two stages. In the first step, an information form was used in order to determine the demographic characteristics of the participating children, such as the age of the child, the child's nursery education status, sibling presence, the education status of the child's parents, the employment status of the child's mother and the income level of the child's family. In the second stage, children's language development was assessed. While evaluating, Türkçe İfade Edici ve Alıcı Dil Testi (Turkish Expressive And Receptive Language Test) and Denver Development Screening Test 2's language sector were used. The statistical analysis of the data was performed on a computer using the SPSS 21 program. The personal characteristics of the children included in the study were described by percentage and frequency analysis according to various variables. The normality analysis of the data was made and it was concluded that the the data was normally distributed. For this reason, the analysis of the data was performed using nonparametric tests such as Mann Whitney U, Pearson Square Test, Yates Continuity Correction test and Kruskal Wallis Tests. The results of the study indicated that; Nursery education positively affected children's language development. The language development of the children included in the study did not differ according to the gender of the children. The language development of the children included in the study did not differ according to sibling presence. The language development of the children who were included in the study group progressed as their age advanced. Even when the age variable was controlled, nursery education positively affected language development. The language development of the children whose mothers were in paid labor force (outside home) was more advanced than the language development of the children whose mothers were not. When the mother employment status variable was in the group of the children whose mothers were in labor force, nursery education still had a positive effect on language development. In the group of the children whose mothers were unemployed, only one child went to nursery school, so the impact of nursery education on language development could not be analyzed in this group. As the education level of the children's parents increased, the children's language development levels of the children's parents also increased. In the groups of the children whose mothers graduated from secondary and higher schools, when the mother education status was controlled, nursery education was still positively affecting language development . Because the children whose mothers were elementary school graduates did not have any nursery education, the impact of nursery education on language development could not be analyzed in this group. In the groups of the children whose fathers graduated from secondary and higher schools, when the father education status was controlled, nursery education was still positively affecting language development . Because the children whose fathers were educated at the level of basic education did not have nursery education, the impact of nursery education on language development could not be analyzed in this group. As the monthly income level of the family increased, the level of the children's language development also increased. In the group of the children coming from middle-income families, when the income level variable was controlled, nursery education was still found to be positive impacting language development. The impact of nursery education on language development could not be analyzed in the group of the children coming from in lower and upper income groups because while only one child out of the total 64 children who were with low-income family background had nursery education, 26 children out of the total 29 children coming from high income families had nursery education.