Emiç'ce (Ankara-Haymana) bölgesi mermerinin mühendislik ve teknolojik özellikleri
Some technological and engineering properties of Emiç'ce marble (Haymana-Ankara)
  1. Tez No: 7343
  2. Yazar: ERGÜN YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ANKARA - HAYMANA EMIÇ'CE MERMERİNİN MÜHENDİSLİK VE TEKNOLOJİK ÖZELLİKLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Ergun YEŞİLYURT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1989 OZ Hazırlanan bu Yüksek Lisans Tez kapsamı içerisinde Ankara İli-, Haymana ilçesi, Emiç'ce mevkiindeki mermerin jeolojik yapısı, rezerv/i ve işletme metodları ile mühendislik ve teknolojik özellikleri incelenerek Marmara ve Afyon mermerlerinin özellikleri ile karşılaştırılmıştır. Rekristalize kireçtaşından oluşan mermerin görünür 3 rezervi 2 milyon m olup açık işletme metodu ile işletilebilir. Mühendislik ve teknolojik özellikleri TS 699 Do ğal Yapı Taşlarının Muayene ve Deney Metodları, Türk Stan dardına uygun olarak G.Ü. Teknik Eğitim Fakültesi Yapı Malzemesi labaratuvarında yapılmış olup aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir. IIMermerin birim hacim ağırlığı 26.6 kN/m3, özgül ağır lığı 2.73, kompasitesi %99.3, gözenekliliği %07, at mosfer basıncı altında; ağırlıkça su emmesi %Q37, hacim ce su emmesi %D57, kaynar suda; ağırlıkça su emmesi %D22, hacimce su emmesi %061'dir. Hava kurusu serbest basınç di renci 6237D kl\l/m2,dir. Çekme direnci; kuru örneklerde 8.6D N/mm2, su emdirilmiş örneklerde 7.89 l\l/mm2ldir. Dar be direnci 6.46 N. mm/mm3, sürtünme ile aşınma direnci 8B20 mm3/50 mmz, den direnci %DD9, dan deneyi sonucu ser best basınç direnci 618DD kl\l/m2,dir. Sonuçlar ilgili Türk Standardlarının sınır değerleri içerisindedir. Ülkemizde üretilen Marmara ve Afyon mermerlerinin mühendislik ve teknolojik özellikleri ile karşılaştırıl dığında benzer özelliklere sahip olduğu ve Emiç'ce merme rinin serbest basınç direnci Afyon mermerinin değerinden daha yüksek olduğu gözlenmiştir. IU
Özet (Çeviri)
SGME TECHNOLOGICAL AND ENGINEERING PROPERTIES OF EMİÇ'CE MARBLE (HAYMANA-ANKARA) (M. Sc. Thesis) Ergün YEŞİLYURT GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1989 ABSTRACT In this Thesis, the geological structure, the reserve and the extracting methods of the marble in Emiç'ce area af Haymana County of Ankara have been studied including the engineering and technological properties of it and they have been compeared with those of Afyon and Marmara marbles. The reserve of recristalized limestone is around 2 million m3 and can be mined uiith open-cut method. The ex periments of the engineering and technological properties of Emiç'ce Marble have been made at the Laboratory of Technical Education Faculty of Gazi University according to the TS 699 Methods of Testing far Natural Building Stones of the Turkish Standards and the following results have been achieved. The unit weight of marble is 26.6 kN/m3, specific gra vity is 2.73, fullness is 99.3 %, porosity is 0 7%, water suction ratio under atmospheric pressure is 037 %, volumeof water suction D57 %, in hat (bailing) water; water ab- sorbtion ratio according to weight is 022 %, volume of water absorbtion is 061 %, unconfined compression strength at laboratory temperature is 62370 kl\l/m2. Tensile strength; for dry speciment is 8.60 N/mm2, for soaked speciment is 7.89 l\l/mm2. Stroke resistance is 6.^6 N. mm/mm3 the abras- sion ratio under friction is 8820 mm3/5Q mm2, freezing resistance ratio is 009 %, unconfined compression strength is 61800 kl\l/m2. The results is within the limits of the Turkish Standards. As the results of comparisons Emiç'ce Marble with the Marmara and Afyon Marbles show that they have similar en gineering and technological properties but that Emiç'ce Marble has greater un confined comprossion strenght than Afyon Marble. VI