Yüksek hızlı demiryollarının ülkemiz ve bölge için ekonomik açıdan incelenmesi
Investigating high-speed railways in terms of the economy for our country and the region
- Tez No: 501500
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Yüksek hızlı demiryolları 40 yılı aşkın bir geçmişe sahiptir. Demiryolları 1980'lerin sonuna kadar özellikle doğu Avrupa ve Asya'nın çeşitli yerlerinde revaçta olmaya devam etmiştir. Günümüz itibari ile dünya genelinde Afrika, Asya ve Amerika kıtasında gelişimini sürdüren bir yüksek hızlı demiryolundan bahsedebiliriz. Bu noktada, yüksek hızlı demiryolları başta olmak üzere demiryollarında ki en önemli unsurlardan birisi planlamadır. Planlama, demiryollarının ekonomi üzerindeki etkisinin yönünde de belirleyici olmaktadır. Bu bağlamda ulaştırma yatırımlarının doğru planlanması ile ülkemiz ve ülkemizin merkezinde olduğu bölge, ekonomide entegre bir gelişim ortaya koyma imkanına kavuşabilecektir.
Özet (Çeviri)
High-speed railways have a history of more than 40 years. Railways continued to be popular especially in various parts of Eastern Europe and Asia until the end of the 1980s. As of today, we can talk about a high-speed railway that continues to develop in the continents of Africa, Asia and the Americas around the world. At this point, one of the most significant factors in railways, in particular high-speed railways, is planning. Planning determines the effect of the railway on the economy, as well. Within this scope, with the proper planning of transportation investments, our country and the region at the center of which our country is located will be able to achieve an integrated development in the economy.