Sun and shadow control and its application in office buildings, in İzmir
Güneş ve gölge kontrolü ve İzmir'deki ofis binalarında uygulaması
  1. Tez No: 50153
  2. Yazar: GÜLEN DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÇETİN TÜRKÇÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET İklimsel çevre etkileri üzerinde önemle düşünülmesi gereken bir konudur. Mevcut bu çalışmada güneş ve güneş radyasyonu hakkında bilgi vermeye ve güneş ve gölge kontrolünü İzmir'deki ofis binalarında sağlamak üzere bazı detay ve öneri çözümler sunmaya çalışıldı. Güneş ve gölge kontrolü incelenmesi gereken önemli bir öğedir. Teorik saptamalar ve gerçek yapılan uygulamalar, büyük bir problemi de beraberinde getirmektedir. Çünkü genel olarak uygulanan örneklerde teorik olarak saptanan prensiplere hiçbir şekilde tamamen uyulamamaktadır. Burada mimarın üzerine büyük bir rol düşmektedir. Objektif olarak yaklaşım metodunu belirlemek ve güneş ve gölge kontrolü hakkındaki çözümler üzerine gerçekleşebilecek önlemleri belirlemek mimarın görevleridir. Bu da ancak konuyu derinlemesine öğrenmekle gerçekleşebilir. Güneş radyasyonu, onun etkileri, güneş kırıcıları, kullanılan güneş kırıcıların gölge sınırlarını ve sözkonusu gölgenin iklimsel verilerini ve tasarımı yapılan yapıların kullanıcılarının ihtiyaçlarını belirleyerek olumlu sonuçlara varılabilir. Birçok olumlu etkilerine rağmen, bazı koşullar altında güneş radyasyonu istenmeyebilir. Güneş ışılan kış aylarında bol miktarda arzulanırken, yaz aylarında katlanılmaz hale gelmektedir. Bu durum güneş ve gölge kontrolünün gereğini açıklamaktadır. Bugün mimari problemler globalleşmekte ve evrensel çözümlere varılabilmektedir. Güneş ve gölge kontrolü konusunda yeni prensiplere varılması ve yeni çözümlerin bulunması konusunda önemli adımlar atılmaktadır. Güneş kırıcıların kullanımı üzerinde araştırmalar yapılmalı ve tasarlanan yapıyı iklim koşulları ile dengeli hale getirme yolları araştırılmalıdır. Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş bölümüdür.İkinci bölümde, güneş radyasyonunun dünya üzerindeki etkileri, üçüncü bölümde ise, güneş ve gölge kontrolünü sağlamak için tasarım ilkeleri özetlenmektedir. Dördüncü bölümde, teknikçözümler ve gölgelendirme metotlarından bahsedilmektedir. Son bölümde ise İzmir'deki ofis binaları üzerindeki uygulamalardan söz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Climatic environmental influences are specialized subject that has to be consıdered independently. in the present study, sun itself and sun radiatıon is tried to be explained and the details and solutions for sun and shadow control on offîce buıldmgs in izmir is evolved. Sun and shadow control is an entırely theme itself. Theoretical considerations and applications in reality make a big problem come out as none of the applications fit into its theoretical aspects completely in fact. Here an architect plays an important role, the duty he has to define objectıvely his method of approach and then consider the possibilıtıes of solutions taking under the sun and shadow in control and this may only become true by learning the subject in detaıl; first study the sun radiation, ıts effects, shading devıces the shade borders of the used shading devıces, especıally the climatically data of the region and the need of the people that use the designed building. in spite of ali the positıve effects that the sun has; such as being an inevıtable energy source for the world, comprısing vitamin D ete., there are some sıtuations where sun radiation is not desired. it may be much desired in winter, but becomes unbearable for summer. it explains the need of sun and shadow control. Today the architectural problems reach a global scale day by day and our buildings become more endurable to heat exchange. The need of the rediscovery of solar control princıples arises and chasing new solutions become an important matter. The using of the sun breakers should be taken mto consıderatıon and by usıng these elements, the ways of getting the building in balance with the clımate has to be researched. This study consists of fıve main chapters. The first chapter is introduction. in Chapter 2. the effect of the sun radiation on earth is dıscussed. Chapter 3 summarızes the desıgning layouts in order to take sun and shadow under control. Chapter 4 describes the technıcal111 considerations of solar control and shading methods in practical. The last chapter consists of the visual expressions of sun breakers by architectural examples in izmir.