Multi storey garage buildings
Çok katlı garaj yapıları
  1. Tez No: 50154
  2. Yazar: MEHMET ALİ AŞKADAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜNDÜZ ORCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET Otomobil, icadından bu yana özellikle son elli yılda şehirlerin değişmesinde çok etkili oldu. Son yıllarda ise artan nüfus ve ulaşım ihtiyacı şehir içi ulaşımını karışık ve içinden çıkılmaz bir duruma soktu. Artan taşıt sayısı, sıkışıklık ve olması gerekenden uzun yolculuklar ortaya çıkarken aynı zamanda şehirler park problemi ile karşı karşıya kaldı. Şehirlerimizde park problemi çok katlı otoapark binalarının ortaya çıkmasına sebep oldu. Bu çalışmada katlı otopark yapılan ele alınarak, tasarım kriterleri, özellikleri çalışma biçimleri araştırılmıştır. Birinci bölümde park sorunu, onu doğuran ulaşım planlaması noktasından ele alınarak şehir otomobil ilişkisi içinde incelenmiştir. İkinci bölümde ise park stratejisi ve otopark için gerekli geometrik ölçüler ve parketme biçimleri üzerinde durulmuştur. Aynı bölümde otopark binalarının sınıflaması yapılarak özellikleri, kriterleri, çalışma şekli ve birbiri ile kıyaslamaları yapılmıştır. Üçüncü bölümde, yurt dışı ve yurtiçi örnekleri incelenmiştir. Bunların «genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır. Dördüncü bölümde ise İzmir'deki sorun ele alınmıştır. İzmir'in ulaşım yapısı ve otomobil artışları incelenmiş; katlı otopark binaları ve çevresi teker teker ele alınmıştır. Son bölümde çalışmanın ana hatları belirtilmiş, yapılan gözlemler sıralanmış ve bazı tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The automobile since the invention changed a lot the environment we live. Population increase on large cities, make transportation means complex. The increase on number of automobile bring up new problems on cities such as time loss, congestion, and parking problem. The solution to the parking problem created new approaches on transportation character and new building types; Multistorey garage buildings, appeared on city scope. On this study garage buildings have been examined. The cause creating the problem has been pointed out from the transportation planning decisions, throughout the relationship of city-vehicle and citizens in the first chapter Geometric layout of parking which is the dominant module valid for each parking facility has been shown. Then multi-level parking buildings, their criteria, ramp types, their utilisation are clarified. Additionally parking strategy is discussed in the second chapter. On the third chapter examples from abroad and from Türkiye have been precised. Different characteristics on examples are indicated. In the fourth chapter the problem in İzmir has been searched. The changes on the last two decades in İzmir; the congestion, illegal parking, occupation of pavements, and difficulty to find parking place are shown. Observations are pointed out with illustrations. All the multi level parking facilities are examined. Their location, utilisation, problems occurred, are clarified. Finally essential ideas are outlined and solution to the problem has been discussed and some recommendations are given for multi storey parking buildings.