İdiyopatik epiretinal membran olgularında optik koherans tomografi anjiyografi vepatern elektroretinografi parametrelerinin incelenmesi
Evaluation of the optical coherence tomography angiography and the pattern electroretinography parameters in the caseswith idiopathic epiretinal membrane
  1. Tez No: 501545
  2. Yazar: DİLARA ÖZKOYUNCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ ŞEKEROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Amaç: Tek taraflı idiyopatik epiretinal membran (ERM) olgularında patern elektroretinografi (PERG) ve optik koherans tomografi anjiyografi (OKT-A) parametrelerinin incelenmesi ve bu bulguların hastaların sağlam gözleriyle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Tek taraflı idiyopatik epiretinal membran tanısı konulan hastaların en iyi düzeltilmiş görme keskinliği, non-kontakt tonometri ile göz içi basıncı ölçümü, biyomikroskopik ön segment muayenesi ve dilatasyonlu fundus muayenesini içeren detaylı oftalmolojik muayenelerinin yapılmasını takiben PERG (MonPackOne, Metrovision, Perenchies, Fransa), optik koherans tomografi (OKT) (Heidelberg Engineering GmbH, Heidelberg, Almanya) ve OKT-A (AngioVue, RTVue XR Avanti SD-OCT, Fremont, ABD) tetkikleri yapıldı. Tek taraflı idiyopatik ERM saptanan gözlerde PERG (N35, P50 ve N95 dalgalarının latans ve genlikleri) ve OKT-A (kapiller ağ damar yoğunlukları, foveal avasküler zon, koryokapillaris akım, tam kat ve iç tabaka makula kalınlıkları) bulguları ERM olmayan sağlam gözler ile kıyaslandı. ERM saptanan gözler ise OKT bulgularına göre 3 evreye (Evre 1, 2 ve 3) ayrılarak, bu gözlerdeki PERG ve OKT-A bulguları kendi içinde karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamız kapsamında 71 hastanın 142 gözü incelendi. Hastaların idiyopatik ERM saptanan gözleri“ERM”grubu, ERM olmayan diğer gözleri ise“kontrol”grubu olarak kabul edildi. Hastaların yaş ortalaması 68.5±6.8 yıl (min:43-maks:82) idi. ERM grubunda yer alan gözlerin LogMAR cinsinden EİDGK (0.21±0.16) kontrol grubundan (0.08±0.10) yüksek idi (p0.05). ERM grubu kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, OKT-A analizinde hem yüzeyel hem derin fovea kapiller ağ damar yoğunluğunda artma, derin kapiller ağ parafovea damar yoğunluğu için tüm parametrelerde azalma saptandı (tüm değerler için p0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Purpose: The aim of this study was to investigate pattern electroretinography (PERG) and optical coherence tomography angiography (OCT-A) parameters in patients with unilateral idiopathic epiretinal membranes and to compare these findings with patients' healthy eyes. Materials and Methods: In patients with unilateral idiopathic epiretinal membranes, detailed ophthalmologic examinations including best corrected visual acuity (BCVA), intraocular pressure measurement with non-contact tonometry, biomicroscopic anterior segment examination and dilatated fundus examination were performed and followed by PERG (MonPackOne, Metrovision, Perenchies, France), optical coherence tomography (OCT) (Heidelberg Engineering GmbH, Heidelberg, Germany) and OCT-A (AngioVue, RTVue XR Avanti SD-OCT, Fremont, USA) tests. In the eyes with unilateral idiopathic ERM, the findings of PERG (Implicit time and amplitudes of N35, P50, and N95 waves) and OCT-A (vascular densities of capillary network, foveal avascular zone, choriocapillaris flow, full and inner layer macular thickness) were compared with those healthy eyes. The eyes with ERM were divided into 3 stages according to OCT findings (Stage 1, 2 and 3), and the findings of PERG and OCT-A in these eyes were compared within these stages. Results: In our study, 142 eyes of 71 patients were examined. The eyes with idiopathic ERM were classified as“ERM”, the other healthy eyes as“control”group. The mean age of the patients was 68.5 ± 6.8 years (min: 43-max: 82). The LogMAR best corrected visual acuity (BCVA) of the eyes in the ERM group (0.21±0.16) were higher than the control group (0.08±0.10) (p0.05 for all). When ERM group is compared with the control groupin the OCT-A analysis, both superficial and deep capillary network vascular densities in the fovea were increased, and deep capillary network parafoveal vascular density was decreased in all parameters (p0.05 for all).