Keratokonus hastalarında hızlandırılmış korneal kollajen çapraz bağlama tedavisinin 3 yıllık sonuçları
Three-years results of accelerated corneal collagen crosslinking treatment in keratoconus patients
  1. Tez No: 501544
  2. Yazar: EMRE AYDEMİR
  3. Danışmanlar: UZMAN MUSTAFA KOÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç:Keratokonus hastalarında hızlandırılmış korneal kollajen çapraz bağlama (KKÇB) tedavisinin üç yıllık sonuçlarının değerlendirilmesiamaçlanmıştır. Gereç-Yöntem:Progresif keratokonusu olan 50 hastanın 50 gözü retrospektif olarak incelendi. Hastalara 10 dk 9mW/cm² ultraviole-A (UV-A) ile hızlandırılmış KKÇB tedavisi uygulandı. Tüm olguların tedavi öncesi ve sonrası 6. ay, 1.yıl, 2.yıl, 3.yıldaki, en iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri (EİDGK), topografik, tomografik, topometrik ve dansitometrik parametreleri(Pentacam® HR,Oculus Inc. Wetzlar, Almanya)değerlendirildi. Bulgular:Çalışmaya katılan hastaların yaş ortalaması 21,7±5,1 yıl idi. Hastaların 19'u (%38,0) kadın, 31'i (%62,0) erkekti. Tedavi sonrası 6. ay ve 1.yıl, 2.yıl, 3.yıldaki EİDGK değerinde istatistiksel olarak anlamlı artış saptandı (sırasıyla; p=0.001, p0,05). Tedavi öncesine göre vertikal koma (ortalama 0,41 µm), sferik aberasyon(ortalama 0,42 µm),yüksek sıralı root mean square (HO-RMS) (ortalama 0,40 µm), total aberasyon (ortalama 1,5 µm) değerlerinde1. yıl, 2. yıl ve 3. yılda istatistiksel olarak anlamlı azalma saptandı (Tüm takipler için p< 0,05). Sonuç: Hızlandırılmış KKÇB tedavisi keratokonus progresyonunu durdurmakta ve bazı hastalarda görsel, topografik ve aberometrik düzelme sağlamaktadır. Bu nedenle hızlandırılmış KKÇB, ilerleyici keratokonus hastalarında ilerlemeyi önlemek amacıyla uygulanabilecek etkin bir tedavi yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the three-years results of accelerated corneal collagen cross-linking treatment in keratoconus patients. Materials and Methods: Fifty eyes of 50 keratoconus patients retrospectively reviewed. Accelerated corneal cross – linking treatment procedure was performed to the patients who exposed 9mW/cm2 irradiance UV-A with riboflavin for 10 minutes. Best corrected visual acuity (BCVA), topographic, tomographic, topometric, corneal densitometry were evaluated preoperatively and postoperatively 6th months and 1st, 2nd,3rd years for all patientsby using Scheimpflug imaging system (Pentacam® HR,Oculus Inc., Wetzlar, Germany). Results: The mean age of patients was 21.7±5.1 years. Nineteen of patients (38%) were females, 31 of patients (62%) were males.BCVA were statistically significantly improvedwhen compared between preoprative and postoperative 6th months and 1st, 2nd, 3rd years for all patients (p=0.001, p0,05).