Polysorbate 80 ve eugenolün in-vitro rumen fermentasyonuna etkileri
Effects of polysorbate 80 and eugenol on in-vitro rumen fermentation
  1. Tez No: 501571
  2. Yazar: OĞUZ BERK GÜNTÜRKÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ŞEHU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Yapılan çalışmalarda ruminantların tükettikleri brüt enerjinin yaklaşık olarak %8'i metan oluşumu ile kaybettikleri bildirilmiştir. Ruminantlarda ruminal fermentasyon etkinliğini arttırdığı bildirilen antibiyotik büyüme faktörlerinin kullanımının yasaklanması ile rumen fermentasyonunu daha verimli kılacak farklı yem katkı maddeleri arayışına gidilmiştir. Yapılan çalışmalarda bazı bitki ekstraktlarının antibiyotik büyüme faktörü benzeri etki gösterebileceği tespit edilmiştir. İyonik yapıda olmayan sürfaktanlar ile yapılan çalışmalarda ise bu tür bileşiklerin çeşitli yem maddelerinin rumen yıkımlanabilirliğini arttırabileceği yönünde bulgular mevcuttur. Daha önce gerçekleşmiş çalışmalarda sürfaktanların bitki ekstraktlarının antimikrobiyal etkisini güçlendirebilecekleri sonucuna varılmıştır. Bu araştırma ile bir esansiyel yağ olan Eugenol ile sürfaktan olan Polysorbate 80'in in-vitro olarak rumen fermentasyonu ve yemlerin rumen sindirimine olan etkileri iki farklı teknik ile değerlendirilmiştir. Çalışmada yem olarak arpa ve arpa samanı 50:50 oranında kullanılmıştır. Araştırmada Ankom Daisy II inkübatörü ile dört farklı inkübasyon gerçekleştirilerek adı geçen katkıların yemlerin in-vitro kuru madde, organik madde ve NDF sindirilebilirliklerine etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Studies have revealed that 8 % of the gross energy consumed by ruminants is wasted as methane. Ban on the use of antibiotic growth promoters which increase the rumen fermentation efficiency has caused a quest for new substances which would improve the rumen fermentation efficiency. Studies have shown that some plant extracts would deliver an antibiotic growth prompoter-like effect and these compounds would improve the rumen fermentation efficiency. In addition, non-ionic surfactants have shown some positive effects on the rumen degradation of various feedstuffs. Researches in different domains has unveiled that surfactants would increase the antimicrobial effect of plant extracts. This study aims to show the effects of an essential oil, Eugenol, and a surfactant, Polysorbate 80, on the rumen fermentation and rumen degradability of feeds by using two different techniques. In this study barley and barley straw was used with a proportion of 50 : 50. Ankom Daisy II incubator was used and four different incubations conducted in order to ascertain the effects of different additives on in-vitro true dry matter degradability, organic matter degradability and NDF degradability.