İleri yaş femur trokanterik bölge kırıklarında endoprotez ile diğer internal tespit yöntemlerinin karşılaştırılması
The comparison of the endoprosthesis applications and the other internal fixation methods and in the fractures of elderly femur trochanteric region.
- Tez No: 501570
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYFİ GÜNDÜZ TEZEREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada ileri yaşfemur trokanterik bölge kırıklarında parsiyel protezile diğer internal tespit uygulamalarını karşılaştırmayı ve fonksiyonel sonuçları açısından fark olup olmadığını tespit etmeyi hedefledik. Bu çalışmada 2014 Kasım ve 2017 Mart tarihleri arasında kliniğimizde cerrahi tedavisiyapılan femur trokanterik bölge kırığı olan 101 hastanın klinik ve radyolojik takibiprospektif olarak yapılıp kalça parsiyel protezi ve diğer internal tespit yöntemleri arasında fonksiyonel sonuç ve morbidite ve mortalite açısından fark olup olmadığı değerlendirilmiştir. Değerlendirmeye alınan 85 hastanın, 31'ine internal tespit yapılmış olup 54 hastaya parsiyel protez uygulandı. Hastalar en az 6 ay süreyle takip edilmiş olup fonksiyonel değerlendirmede Harris Kalça Skalası kullanılmıştır.Parsiyel protez yapılan hastalara modüler bipolar ve kalkar destekli tip kalça protezlerihastanın kırığına uygun olarak çimentolu veya çimentosuz olaraktercih edilmiştir.Diğer internal tespit yöntemleri olarak Proksimal Femoral Çivi, Dinamik Kalça Plağı ve Kanüllü Vidalar kullanılmıştır.Hastalar cinsiyet, yaş, operasyon öncesi ve sonrası hemoglobin değerleri, cerrahiye kadar geçen süre ve Harris Kalça Skalası değerlerine göre değerlendirilmiştir.Harris Kalça Skorları ve hemoglobin değerleri karşılaştırıldığında yöntemler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmazken mortalitede kalça artroplastisi yapılan hastalarda yaklaşık 4 kat fazla olmak üzere fark saptandı.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to compare hemiarthroplasty with other internal fixation applications in femur trochanteric fractures of advanced age and to determine whether there is any difference in functional results.In this study, 101 patients with femur trochanteric region fracture who underwent surgical treatment between November 2014 and March 2017 were evaluated prospectively on clinical and radiological follow-up and whether there was any difference in terms of functional outcome and morbidity and mortality between hip hemiarthroplasty and other internal fixation methods.Eighty-five patients were included the study. Of the 31 patients evaluated internal fixation was performed and 54 patients underwent hemiarthroplasty. Patients were followed up for at least 6 months and Harris Hip Scale was used for functional evaluation. Patients with hemiarthroplasty are preferred to head-neck type and modular bipolar hip prosthesis either cemented or cementless, depending on the fracture of the patient. Proximal Femoral Nail, Dynamic Hip Plate and Cannulated Screws were used as other internal fixation methods. Patients were evaluated for gender, age, preoperative and postoperative hemoglobin values, time to surgery, and Harris hip scale scores. When Harris Hip Scores and hemoglobin values were compared, there was no statistically significant difference between the methods nevertheless there was a difference on mortality about 4 times in patients who had hip arthroplasty.