Component balancing in split dex type air conditioners and heat pumps
  1. Tez No: 50159
  2. Yazar: ÜNVER ÖZKÖSE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ÇETİN GÜRSES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Ill ÖZET Soğutma ve iklimlendirme sistemlerinde halen kullanılmakta olan ısı değiştiricilerin dizayn esaslarından birisi bileşenlerin seçimidir. Klasik termal dizayn metodlarında bileşenlerin seçimi yapılırken, her bileşen diğerlerinden farklı olarak düşünülür ve ayrı dizayn edilir. Fakat bileşenlerin herbirinin karakteristiği diğerleri ile yakın ilişkidedir. Bileşenlerin biraraya getirilmesi ile meydana gelen sistem, hem dizayn şartlarında ve hem de çalışma esnasında meydana gelebilecek her şartta uygun bir şekilde çalışmalıdır. Dizayndaki diğer önemli bir nokta, sistemin buharlaşma ve yoğuşma olan bölümleri arasında uygun bir ilişkinin veya“dengenin”kurulmasıdır. Bunun anlamı; evaporator ve kondenser ünitesi genel bir sistem içinde birlikte bağlandığında, buharlaşma ve yoğuşma miktarları arasında bir denge şartının kurulması gerektiğidir. Yani evaporatörden uzaklaştırılan ve yoğuşma ünitesi tarafından yoğuşturulan buhar miktarı her zaman sıvı soğutucu akışkanın buharlaşması yolu ile evaporatörde üretilen buhar miktarına eşit olmasıdır. Sistem bileşenleri, sistem dizayn şartlarında eşit kapasitelere sahip olacak şekilde seçildiğinde, denge noktası dizayn şartlarında meydana gelecektir. Diğer taraftan, dizayn şartlarında bileşenlerin eşit kapasitelere sahip olacak şekilde seçilmemesi durumunda ise sistem dengesi dizayn şartlarından başka çalışma şartlarında kurulacak ve sistem uygun bir performans gösteremeyecektir. Sistem verimi genellikle, sistemin denge koşullarına veya çalışma şartlan altındaki dengelere ulaştığı noktaya bağlıdır. Birçok değişkenin var olması sebebi ile sistemin denge noktalarının hesaplanması son derece karmaşıktır. Sistem performans tahmininin basit, kesin ve uygun bir metodu, bileşen denge şemasında grafiksel olarak gösterilebilmesidir. Bu yüzden çalışmanın amacı; split direk genişlemeli tip hava iklimlendiricisi için sistem denge noktalarını ve sistem kapasitesini tespit eden bir algoritma geliştirilmesi olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT The design principle of finned tube heat exchangers currently used in refrigerating and air conditioning systems is the determination of components. While making the selection of the components in traditional thermal design methods, each component is considered and designed separately. But the characteristic of each component has an interrelationship to the others, and the system formed by combining each component must perform properly at both design conditions and every condition that can be expected during operation. The important point in the design is establishing the proper relationship or“balance”between the vaporizing and condensing sections of the system. This means that whenever an evaporator and a condensing unit are connected together in a system, a balance must be established between the rates of vaporization and condensation. That is, the rate at which the vapor is removed from the evaporator and condensed by the condensing unit is always equal to the rate at which the vapor is produced in the evaporator by the boiling action of the liquid refrigerant. When the system components are properly selected, the point of balance will occur at the system design conditions. On the pther hand, when the selected components do not have equal capacities at the design conditions, system balance will be established beyond the system design conditions, and the system will not perform satisfactorily. The efficiency of the system usually depends on the point at which the system reaches stabilized conditions or balances under operating conditions. Because of many variables involved, the calculation of the system balance points extremely complicated. A simple, accurate, and convenient method of forecasting system performance can be graphically displayed in a component balance chart. Therefore the purpose of this study is to develop an algorithm, to determine the system balance and calculate the system capacity for a direct expansion type air conditioner.