Kolorektal kanserli hastalarda WWOX geninin Wnt sinyal yolağı bileşenleri ile ilişkisi
Relation of WWOX gene to Wnt signaling pathway in patients with colorectal cancer
- Tez No: 501612
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR BUYRU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Hücre çoğalması, kök hücre yenilenmesi ve apoptozun düzenlenmesinde rol oynayan Wnt sinyal yolağı kolorektal kanser gelişim sürecinde de oldukça önemlidir. İnsanda 3 benzeşiği bulunan Dvl proteinleri, Wnt sinyal iletimine aracılık ederek Wnt hedef genlerinin yazılımının düzenlenmesine katkıda bulunur. WWOX geni 16q23.3-16q24.2 kromozomal bölgede bulunan bir tümör baskılayıcı gendir ve Wnt sinyal yolağını Dvl proteinleri üzerinden durdurduğu ileri sürülmüştür. Çalışmamızda 48 kolorektal kanserli hastada DVL1, DVL2, DVL3, CTNNB1, WWOX gen ifade düzeyleri gerçek zamanlı polimeraz zincir tepkimesi yöntemi ile araştırılmış, Dvl1, Dvl2, Wwox proteinlerinin sitoplazma ve çekirdekteki düzeyleri Western Blot yöntemi ile incelenmiştir. İmmün çöktürme yöntemiyle de Wwox proteininin Dvl1 ve Dvl2 proteinleri ile etkileşimi incelenerek WWOX'un Wnt sinyal yolağı ile ilişkisini belirlemek hedeflenmiştir. Sonuç olarak Dvl1 ve Dvl2 protein miktarının tümör dokularında normale göre arttığı, Wwox proteininin ise azaldığı gözlenmiştir. Ayrıca Wwox proteinin Dvl2 proteini ile sitoplazmada etkileştiği tespit edilmiştir. Bu etkileşim sonucunda Wwox'un Dvl2 proteinini sitoplazmada tutup çekirdeğe girişini engelleyerek Wnt hedef genlerinin etkinleşmesini engellediği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Wnt signaling, which plays a role in regulation of cell proliferation, stem cell regeneration and apoptosis, is also very important in the development of colorectal cancer. Dvl proteins, which have 3 homologues in human, contribute to the regulation of the transcription of Wnt target genes by mediating Wnt signaling. WWOX is a tumor suppressor gene located in 16q23.3-16q24.2 chromosomal region and it has been suggested that Wwox halts Wnt signaling pathway through Dvl proteins. We investigated expression levels of DVL1, DVL2, DVL3, CTNNB1 and WWOX gene in 48 colorectal cancer patients by real time polymerase chain reaction method and also cytoplasmic and nuclear levels of Dvl1, Dvl2, Wwox proteins by Western Blot method. The interaction of Wwox protein with Dvl1 and Dvl2 proteins was analyzed by co-immunoprecipitation method to determine the relation of Wwox with Wnt signaling pathway. To conclude, the amount of Dvl1 and Dvl2 proteins were observed to be increased while the amount of Wwox protein was decreased in tumor tissues when compared to normal tissues. It was also found that the Wwox protein interacts with Dvl2 protein in cytoplasm. As a result of this interaction, Wwox is thought to inhibit the activation of Wnt target genes by inhibiting Dvl2 protein from entering the nucleus.