İki farklı denge sisteminin multipl skleroz'lu hastalarda denge ve postür üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of two different balance systems on the balance and posture of multiple sclerosis patients
- Tez No: 501611
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELA TARAKCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çalışmanın amacı, geleneksel fizyoterapi ve rehabilitasyon çalışmalarına yeni bir bakış açısı getirmek amacıyla, son yıllarda farklı tanılı olgularda tedavi edici etkilerinden yararlanılmaya başlanan teknolojik yöntemlerden olan 'Nintendo Wii Fit' ve 'Balance Trainer''ın Multipl Skleroz (MS) hastalarında denge ve postür parametreleri üzerine etkilerinin araştırılması ve karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya MS tanısı almış 51 gönüllü hasta dahil edildi ve randomize olarak Grup I-Nintendo Wii Fit, Grup II-Balance Trainer ve Grup III-kontrol grubuna ayrıldı. Hastalar tedavi öncesi ve sonrasında demografik ve klinik değerlendirme formu, denge için 'Berg Denge Ölçeği', 'Tek bacak üzerinde durma testi' ve 'Nintendo Wii Fit denge değerlendirmesi', postür için 'PostureScreen Mobile' ve 'New York Postür Ölçeği', fonksiyonellik için 'Zamanlı kalk ve yürü testi' ve '6 dakika yürüme testi', vibrasyon duyusu için 'diyapazon', yorgunluk için 'Yorgunluk Şiddeti Ölçeği', yaşam kalitesi için 'Multiple Sclerosis International Quality of Life Questionnaire' ve günlük yaşam aktiviteleri için 'Barthel İndeksi' ile değerlendirildi. Çalışma gruplarındaki hastalara, 8 hafta boyunca haftada 2 gün fizyoterapist gözetiminde Nintendo Wii Fit ve Balance Trainer ile denge ve postürü geliştirmeye yönelik egzersiz programı uygulandı. Tedavi sonrasında, Nintendo Wii Fit ve Balance Trainer'ın denge ve postürü geliştirmede olumlu etkilere sahip olduğu gösterildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate and compare the impacts of 'Nintendo Wii Fit' and 'Balance Trainer', as two of the technologic methods with therapeutic impact which have started to be used for different diagnosis groups in recent years, on the balance and posture parameters of MS patients, with the ultimate aim to introduce a new perspective to traditional physiotherapy and rehabilitation studies. Fifty-one volunteered patients with MS diagnosis were included the study and randomized to Group I-Nintendo Wii Fit, Group II-Balance Trainer and Group III- control group. Patients were evaluated before and after the treatment with demographical and clinical assessment form, 'Berg Balance Scale', 'One Leg Stance Test' and 'Nintendo Wii Fit Balance Assessment' for balance, 'New York Postur Rating Scale' and 'PostureScreen Mobile' for posture, 'Timed Up and Go' and '6 minute walk test' for functionality, 'tuning fork' for vibration sense, 'Fatigue Severity Scale' for fatigue, 'Multiple Sclerosis International Quality of Life Questionnaire' for quality of life and 'Barthel Index' for activities of daily living. Patients in the study groups were underwent an exercise program for improve balance and posture with Nintendo Wii Fit or Balance Trainer under the supervision of a physiotherapist on 2 days a week for 8 weeks. After treatment, it has been showed that both Nintendo Wii Fit and Balance Trainer have positive effects on improving balance and posture.