Gastrointestinal endoskopi uygulanacak hastalarda anksiyete düzeyinin ölçülmesi ve değerlendirilmesi
Measurement and evaluation of anxiety levels of the patients undergoing gastrointestinal endoscopy
  1. Tez No: 501627
  2. Yazar: MEHMET EMİN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZULLAH ERSÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı; gastrointestinal sistem (GİS) endoskopi işlemi uygulanacak hastaların işlem öncesi anksiyete düzeylerini ve bununla ilişkili etkenleri belirlemektir. Materyal ve Metot: Bu çalışma Ekim 2017 – Ocak 2018 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endoskopi Ünitesi'nde 554 hastada kesitsel olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya GİS endoskopi işlemi uygulanacak 18 – 65 yaş arası olanlar, herhangi bir psikiyatrik hastalığı olmayanlar, psikotrop ilaç kullanmayanlar ve en az lise mezunu olan hastalar katılmıştır. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından oluşturulan sosyo-demografik anket formu ve katılımcıların anksiyete düzeylerini belirlemek için Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objectives:: The (main) objective of this study is to determine the anxiety levels of the patients who will undergo gastrointestenal endoscopy and the factors impacting these levels. Methodology: This study has been performed cross-sectionally among 554 patients in the endoscopy department of the University Health Sciences Istanbul Education and Research Hospital between October 2017 and January 2018. Only patients between the ages of 18-65 who are due to undergo gastrointestenal endoscopy contribute to the study. The other conditions for patients to be able to take part in the study are to have a minimum of a high school degree, not to be diagnosed with any psychiatric illness and not to be using psychotropic medication. A Soscio-demograpic survey form prepared by the researcher, has been used to collect the data. Beck Anxiety Inventory (BAI) has been used to measure the levels of anxiety of the patients.