Resimde yaratıcı bir eylem olarak oyun
Play as a creative activity in painting
- Tez No: 501666
- Danışmanlar: DOÇ. ZUHAL BOERESCU
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Oyun, yaratıcı bir eylem olarak, evrim sürecinde zihinsel ve fiziksel işlevleri geliştirmektedir. Oyunun bağıntılı bulunduğu bir tür olan resim, insanoğlunun bilişsel becerilerini artırarak onun hayatta kalmasına yardımcı olmaktadır. Tez araştırmasının amacı resim oyununun bilişsel beceriler ve yaratıcılık üzerindeki önemini incelemektir. Söz konusu amaç doğrultusunda oyun ve sanat ilişkisi açıklanmıştır. Ayrıca, çizmek, kazımak ve tekrarlı noktalamalar yapmak gibi yüzey oyunlarını içeren resim oyunu, konuya esin kaynağı olmuş modern dünya sanatçılarının eserleri yoluyla örneklendirilmiştir. Bu bağlamda, önceki bölümlerin bir sonucu olarak araştırmacının yüzey oyunları incelenmiştir. Yapılan incelemelerle, yüzey oyunlarının hem yaratıcı süreç hem de zihinsel ve fiziksel beceriler üzerindeki olumlu etkileri deneyimlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Play, as a creative activity, improves mental and physical functions in the evolution process. Painting, as a form of play with pattern, also helps humans to develop their cognitive skills to survive. The aim of the thesis is to analyse the importance of the play of painting on cognitive skills and creativity. In order to accomplish this aim, the relationship between play and art is explained. Furthermore, the play of painting which includes surface games such as drawing, scribbling and repetitive dots making, are examined through the artworks of the modern artists who inspired the study. Within this context, surface games of the researcher are explained as a result of the former parts. Through this analysis, it is experienced that the surface games have positive effects on both creative process, and mental and physical abilities.