Çocuk resimleri ve oyun
  1. Tez No: 41067
  2. Yazar: ZEYNEP TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NİHAT BOYDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Araştırmanın temelini,“Çocuk resim yaparken aslında ders yapmıyor oyun oynuyor.”düşüncesi oluşturmaktadır. Tezde bu konu çerçevesinde yazılmış pek çok düşünceye ve varsayıma yer verilmiştir. Önce oyun ve oyunun tanımına kısaca değinerek, resmin ve oyunun ayrı ayrı tarihçesine inilmiştir. Oyunun tanımında ise, yetiş kinlerin ve küçüklerin bu konudaki görüşleri doğrultusunda; yetişkinler için gereksiz bir eylem olan oyunun, çocuk için vazgeçilmez, başlı basma bir iş olduğu görüşü, düşünürlerin de fikirlerinden yararlanılarak açıklanmaya çalışılmıştır. Çocuk resimleri ve oyun konusunun derinlemesine incelenebilmesi için çocuğun yaşlarına göre gelişim aşamalarının araştırılması gereği vurgulanarak, sanatın toplum için önemi ve bu noktada çocuğun sanat eğitiminin nasıl olması gerektiği üzerinde duruldu. Oyun, özellikle çocuk oyunları toplumlar kavşağında ortak bir dildir. Çocuklar da dil, ırk, cinsiyet, yaşayış ve bunun gibi ayrımlar gözetmeksizin var olan olgunun oyun olduğu kanısına varılmıştır. Çocuğun içinde tükenmez enerji, bir şeyler yaratma isteği bulunur. Bu istek doğrultusunda çocuğu iyi yönlendirmek gerekmektedir. Tezde bu yönlendirmenin oyunla gerçekleşeceği savunulup, bu konuyu destekleyen düşüncelere yer verilmiştir.“Yaratıcılık ve Oyun”,“Oyunun sanat eğitimindeki yeri”konulan irdelenerek, sanatın gönüllü bir eylem ve yaratıcılığın da özgür bir ortamda gerçekleştiği düşüncesi, temel alınarak; oyun ve sanatın birbirine bağlı kavramlar olduğu sonucuna varılmıştır. Oyunun çocuğun psikolojik ve sosyal gelişimine etkisi incelenerek; doğruyu yanlışı, iyiyi kötüyü, toplumdaki statüsünü deneyip yanılarak öğrendiği doğal bir ortam olduğu düşüncesi açıklanmaya çalışılmıştır. Sanatın samimi bir ortamda öğretilmesi düşüncesinden yola çıkılarak; çocuklara özgür, yaratıcı ortamların oluşturulması gereği vurgulanmış; çocukların doğadaki objeleri çizerken, resimlerinde espirili bir oyun karakterinin var olduğu belirlenmiş tir. Son olarak oyun konulu çocuk resimlerinden örneklerle çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY This work is formed by the idea that children, while painting, are not actually studying but playing. Many ideas and suppositions about this subject are included in this work. At first, play and the definition of play are briefly mentioned, and then the historical accounts of painting and play are given. In the definition of play, by the help of the viewpoints of some adults and children on this subject, the idea that play, an unnecessary action for adults, is something important for children which they cannot do without. Also, ideas of the scholars about this subject helped a lot in preparing this work. To examine the relation between child paintings and play in depth, the need to study the developmental stages of the child in relation to his/her age is emphasized in this work. Furthermore, the importance of art for the society, and at this point, how the children's education of art should be is stressed. Play, especially child play, is a common language at the crossroads of societies. It is believed that play is the fact which does not discriminate language, race, sex, or way of living among children. Children have inexhaustible energy, they have a desire to create things. It is necessary to orient the child in the direction of this desire. In this work, it is argued that this orientation can be through play; and thoughts which support this idea are also included in the work. Discussing the matters of“Creativity and play”and“The place of play in the education of art”; and taking the thought that art is a volunteer act and creativity can come out in a free setting as fundamental, it is concluded that play and art are interrelated concepts. While examining the effect of play in the child's psychological and social development, it is explained that while playing, the child learns about right and wrong, good and bad and about his/her social standing by way of testing in a natural setting. Starting out from the idea of teaching art in a sincere environment, the need to make up free, creative environments for children is emphasized. Furthermore, it is explained that, in the paintings of children, when drawing the objects in nature, there is the characteristic of witty play. Finally, the work is concluded with the examples of child paintings about play.