Resimde eleştiri biçimi olarak eller
Hands as criticism in the picture
- Tez No: 501667
- Danışmanlar: DOÇ. ZUHAL BOERESCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
İnsanın evrimsel süreci ellerin kullanılmasıyla hızlanmıştır. Eller yardımıyla insan; doğa karşısındaki hayatta kalma mücadelesini ve çevresini resimlerle anlatmıştır. Bu yapılan resimlerin, doğa karşısında kendisine bir koruma sağlayacağına inanmıştır. Yaptığı resimlere kendi elini de ekleyerek ruhunu eklemeyi amaçlamıştır. Bu bağlamda eller ve bu tür işaretler insanlığın başlangıcı olmuştur. Bu başlangıç aynı zamanda sanatı yaratmıştır. Geçmişte de günümüzde de el biçimi, plastik sanatlarla uğraşan neredeyse her sanatçının hayatına girmiştir. Bu durum, sanatçının eğitim sürecinin bir yansıması veya ellerin ifade gücünden yararlanmak istemesinden dolayı ortaya çıkmıştır. Bu tezin savı, sanatçının ellerin ifade gücünden yararlanışının ve bu güçle verilen eleştirinin çalışmasıdır. Bu bağlamda eller değinilmek istenen konuyu ifade etmek için sanat yoluyla kullanılmış ve böylece eller günümüz sanatçısının direniş aracına dönüşmüştür. Resimde Eleştiri Biçimi Olarak Eller başlığı altında incelenen sanat eserlerinde anlatılmıştır. Bu bağlamda incelenen örneklerde sanatçıların siyasal iktidarlar ve toplumsal olaylar karşısındaki duruşları incelenmiştir. Genelde sanatçı yaptığı mesleğin ruhu itibariyle muhalif olma eğilimindedir. Çünkü sanatçı belli bir kalıba yerleştirilemez veya bir siyasal ideolojiyi fanatiklik derecesinde savunmak istemez. Bu duruş sanatçının özgürlükçü yapısından kaynaklanır. Bu görüşün ışığında sanatçının verdiği mücadeleler genelde özgürlük tabanlıdır. Kısacası sanatçı olmak, yanlışa yanlış diyebilmektir. Üretilen eserlerde de bu görülmektedir. 1989'da Tiananmen meydanında yapılan özgürlük heykeliyle baskıcı bir siyasal iktidara, siz ifade özgürlüğüne karşısınız denmesi bunun en iyi örneklerinden biridir. Aslında bu sanatçı tepkileri, geçmişin sorunlarına çözüm arayışı sonucunda verilen tepkilerdir. Ancak bu sorunlar geçmişin sorunu olarak kalmamış, günümüzde de devam etmektedir. Bu bağlamda tez çalışmasında yapılan resimler, toplumsal sorunlara karşı bir tepkinin dışavurumudur.
Özet (Çeviri)
The evolution of human beings is accelerated by the use of hands. Human beings depict with the help of hands; they struggle for survival against nature and environment in paintings. They believed that these paintings would provide them protection against nature. They intended to add the soul by adding their own hand to the pictures they made. In this context, the hands and such signs are the beginning of mankind. This beginning also created art. In the past and today, hand form has entered the lives of almost every artist dealing with plastic arts. This has arisen from a reflection of the artist's education process or the willingness of the hands to exploit it. The thesis of this thesis is the work of the artist's critique of the power of expression and the force of this power. In this context, the handler has been used through art to express what is meant to be referred to, and thus the hand becomes the instrument of resistance of today's artist. The painting is described in the works of art under the title of Hands as Criticism in the Picture. In this context, the examples of the artists examined their stand against political power and social events. In general, the artist tends to be opposed by the soul of your profession. Because the artist does not want to put a certain mold or defend a political ideology in fanaticism. This posture stems from the libertarian nature of the artist. In the light of this view, the struggle of the artist is generally based on freedom. In short, being an artist can be standing in the face of wrongs. This is also seen in the works produced. Protesting oppressive political power in China, protesters made Statue of Liberty in Tiananmen Square in 1989. Thats one of the best example to an oppressive political power was called; you are against the freedom of speech. In fact, these artist reactions are reactions given as a result of seeking solutions to past problems. However, these problems are not the problem of the past, but they are still continuing today. In this context, the paintings made in the thesis work are a reaction expression to the social problems.