A Study of space utilization for the schools of architecture in Turkey
Türkiye'de mimarlık okullarının mekansal kullanım etkinliği üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 50169
  2. Yazar: SAĞLAMER ELİF
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET TÜREYEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
IV ÖZET Ülkemizde mimarlık okullarının içinde bulunduğu kötü koşullar ve yeni yapılanların ihtiyaca cevap verememesi, bu konuda bir araştırma yapma gereğini doğurmuştur. Bu araştırmanın genel amacı, ülkemizdeki mimarlık okullarının tasannu için veri üretmektir. Böyle bir araştırma sonucu, mimarlık okulları İçin bir prototip geliştirmek veya bir tip projeye ulaşmak söz konusu değildir. Amaç, etkin bir mekan organizasyonu modeline uyan, mimarlık okuİu programlamasında ve tasarımında kullanılabilecek bilgiler üretmektir. Bir başka açıdan, öğrencilerin mimarlık okullarındaki yaşam çevreleri ve ihtiyaçlarını saptamaya yönelik bu araştırma; İstanbul, Ankara ve İzmir'den seçilmiş beş mimarlık okulunun incelenmesine dayanmaktadır. Araştırma beş bölümden oluşmaktadır: Giriş bölümünde;“Problemin Belirlenmesi”,“Çalışmanın Amacı”ve“Çalışma Metodu”açıklanmıştır. İkinci bölümde; üniversite eğitiminin amacı belirlenerek, mimarlık eğitiminin tarihsel gelişimi ve dünyanın önde gelen bazı mimarlık eğitim sistemleri hakkında bilgi verilmiştir. Türkiye'deki mimarlık okullarının tarihsel gelişimi araştırıldıktan sonra, bugünkü durumlarına ait bilgi toplanarak, ülkemizdeki bu okullarla ilgili genel durum ve önemli bazı sayısal veriler toplanmıştır. Üçüncü bölümde; üniversitelerin yerleşimi ve fiziksel karakterleriyle ilgili bilgi verilerek, bu kurumların genel yapılan hakkında bilgi edinmemiz sağlanmıştır. Dünyadaki bazı mimarlık okullannın binalan anlatılmıştır.Dördüncü bölüm, bir mekansal etkinlik değerlendirmesidir ve çalışmanın önemli bir aşamasını oluşturmaktadır. Ülkemizin önde gelen beş mimarlık okulunun mekan kullanım durumlannm fiziksel ve sayısal verilere dayanarak incelenmesi yoluyla, kullanımlarına ilişkin kriterlerin saptanmasını ve kullanım etkinliklerinin değerlendirilmesini içermektedir. Sonuç bölümünde; bu değerlendirmeye ilişkin bulgular, karşılaştırılarak özetlenmiştir. Çalışmada; kapasitenin verimli kullanılabilmesi ve kullanıcılar için daha yararlı ve etkin kullanılan eğitim binalarının yapılabilmeleri için, mimarlık eğitiminin ihtiyaçlarına cevap verebilecek fiziksel koşulların ve bu koşullar için gerekli verilerin saptanması gerektiği sonucunaulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT The poor conditions of the existing schools of architecture and insufficiency of physical facilities to meet their requirements that are constructed recently, made a research necessary on this subject. The general objective of this thesis is to produce information for the designs of architectural schools in our country. To develop a prototype for the schools of architecture is not the subject of this research. The aim is to produce information that conforms an effective space organization model that can be used in program and design of the schools of architecture in Turkey. From another point of view, this thesis is inclined to determine the conditions and requirements of the students' living environment at schools of architecture. Five prominent schools of architecture from Istanbul, Ankara and İzmir are selected and evaluated for this purpose. The thesis has been presented in five chapters: In the first chapter,“Determination of the Problem”and“Purpose of the Study”has been discussed, and“Method of the Study”has been stated. In the second chapter, a general information on the purpose of the university education has been given; information on the historical development of architectural education and important architectural education systems on the world has been discussed; the historical background of the schools of architecture in Turkey has been researched; and information on current situation has been gathered. The general conditions of these schools and some important numerical data have also been determined in this chapter.Ill In the third chapter, the data on location of the universities, their physical characteristics and general structure of them have been provided. Buildings of some schools of architecture on the world have been described. The Fourth Chapter, is an evaluation of space utilization, and an important step of the thesis. It contains the determination of the criteria and appreciation of space utilization by evaluating the space utilization based on the physical and numerical data of the five prominent schools of architecture in Turkey. Chapter five, the conclusion, gives the comparison of the data of this evaluation. In this thesis it has been defined that, determination of the physical requirements of architectural education and necessary data for these requirements has been necessary for a more effective utilization of capacity and construction of more useful and efficient educational facilities.