Modelling and analysis of the external fixator in the lower extremity
  1. Tez No: 50168
  2. Yazar: CEVDET ERDURAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SAMİ AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
VI ÖZET 'I ıl I Teknolojinin ilerlemesi ile biomekanik biliminin önünde yeni ufuklar açılmış ve son yıllarda mühendislik bilimi, tıp bilimi ile komşu olmuştur. Bu çalışmada son zamanlarda kırık stabilizasyonunda yaygın olarak kullanılan Dizarov External Fiksatörü incelenmiştir. Ilizarov Eksternal Fiksatörü eksenel katılık yönünden diğer fiksatörlerden daha iyi sonuçlar vermektedir. Son zamanlara kadar değişik external flksatörler hakkında çok az bilgi olmasıyla beraber, bilhassa son 15 yılda pimli fiksatörler ortopedide popüler hale gelmiştir. Günümüzde bu tip fiksatörler farklı klinik ve mekanik koşullarda kullanılmaktadır. Halihazırda bilhassa Amerika ve Avrupa'da yapılan sayısız araştırmalarla beraber, external fiksatörler ülkemiz için oldukça yeni bir konudur. Bu çalışmada, fbcatörün değişik parametrelerle analizi ve modellenmesi üzerinde çalışılmıştır. Modellemede transverse kırıklar incelenmiştir. Oluşturulan çeşitli modellerle amaçlanan, mümkün olan maksimum stabilitenin ve eksenel katılığın sağlanmasıdır. Çalışmada, kasların etkisi gözardı edilmiştir. Yaygın kullanım alanı olan tibia kınklanndaki fixator uygulaması 3 boyutlu sonlu elemanlar metodu kullanılarak modellenmiştir. Modellemede farklı ring çaplan, pim çaplan, çubuk sayıları, pim acılan, öngrilmeler incelenmiştir. Pimler için titanyum, çubuklar ve çemberler için ise paslanmaz çelik malzemesi gözönüne alınmıştır. Elde edilen bulgular değerlendirildiğinde, en stabil durum, pimlerin sayısı ve çapları arttırıldığında, çemberlerin çaplan azaltıldığında ortaya çıktığı görülmüştür. Kırık bölgesinin anatomik şartlan gözönüne alınarak son karan cenah verecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT With the advancement of the technology, new horizons appear beyond biomechanics and in the last years engineering and medicine become neighbours. Dizarov External Fixator which have been widely used in fracture stabilization nowadays. Ilizarov External Fixator gives better results in axial stiffness than other fixators. Although, there is a little knowledge about external fixators recently, in last 15 years, pin fixators have been popular in orthopedics and now being used in different mechanic and clinic conditions. Also, many researches now are being made in America and Europe, it is a rather new subject for our country. In this study, it was worked on analyzing and modelling of the fixator with different parameters. In modelling, transverse fractures were studied.The aim was to get the maximum possible stability and the axial stiffness with tjhe many different models prepared. The affect of the muscles were neglected in the study. The widely used application of the fixator in tibia fractures was modelled with three dimensional finite elements method. In modelled, it was studied on different ring diameters, pin diameters, pin angles and prestresses. Titanium for the rods and stainless stell for the rings were taken into account in the study. When the results of the study were examined the most suitable situation is reached with increasing the number of pins, their diameters and decreasing the diameters of the rings. But also last and safest decision should be given by the surgeon according to the anatomic situation of the fracture site.