Water potential and probability distributions of anual and monthly discharges tigris basin in Turkey
Dicle havzasının su potansiyeli, aylık ve yıllık akımların olasılık dağılımları
- Tez No: 50170
- Danışmanlar: PROF.DR. ÜNAL ÖZİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
DEMİRCİ; N. (1996): Dicle havzasının su potansiyeli, aylık ve yıllık akımların olasılık dağılımları. Dokuz Eylül Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, İnşaat Mühendisliği, Yüksek Lisans Tezi (Danışman: Prof. Dr. Ünal ÖZİŞ). ÖZET Firat ve Dicle havzasındaki su potansiyelinin ve özellikle kurak dönemlerdeki değişimlerin bilinmesi, uluslararası ilişkiler açısından oldukça hassas olan bu sular üzerinde, komşu ülkelere yapılacak su tahsislerinde ulusal çıkarların korunması açısından büyük önem taşımaktadır. Çalışmada GAP.'In önemli bir bölümünü içine alan Dicle havzasının doğal su potansiyeli ve suyun aylara göre dağılımları ve tekerrür analizleri yapılmıştır. Bunun için havzada yer alan E.I.E. istasyonlarından yeterli uzunlukta gözleme sahip 11 adedi kendi aralarında korrelasyon ve regresyon teknikleriyle incelenmiş ve eksik veriler kestirilerek, gözlem dizileri 1947-1980 dönemini kapsayacak biçimde uzatılmıştır. Dicle havzasının Irak sınırına yakın Cizre, Girikhan ve Narlı istasyonlarının, doğal akımları ifade edebilecek bu değerleri yardımıyla, Cizre'de her bir ayın, her üç istasyonda yıllık ortalama akımların tekerrür analizi yapılmış, %50, %25, %5 ve %3 altında kalma olasılıklarına karşı gelen debiler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
DEMİRCİ; N. (1996): Water potential and probability distributions of annual and monthly discharges in Tigris Basin in Turkey. Dokuz Eylül University, Graduate School of Natural and Applied Sciences, M.Sc. Thesis in Civil Engineering (Advisor: Prof.Dr. Ünal ÖZİŞ). ABSTRACT The determination of the water potential of Tigris & Euphrates basin, especially in dry seasons, is of great importance for the international relations of the country, in order to not impair national interests while allocating a certain part of the water to neighbouring downstream countries. In this study, the water potential of Tigris basin, which most forms a significant part of G.A.P., the Southeast Anatolia Project, is determined; the frequency distributions of annual and monthly flows are analyzed. In order to determine the water potential of Tigris basin, 11 E.I.E. stream-gaging stations having records of certain lengths are taken into consideration; missing data are estimated by correlation and regression analyses, so that the series are extended to cover the 1947-1980 period. Using this data, as representative of natural flows, of the stations Cizre, Girikhan and Narlı, frequency analyses are carried out for for each month at Cizre, for annual series at three stations, in order to determine discharges with 50%, 25%, 5%, 3% probabilities of non-exceedence. As a result, the flows with 50%, 25%, 5%, 3% non-exceedence frequency in Cizre, Girikhan and Narlı stream-gaging steations on September that is a dry season are quite less than the flows with the same frequency of annual flows. Thus, it is evidance that the water demands in dry season have to be provided by monthly regulations by means of the reservoirs. The reservoirs on Tigris basin also provide move water for Iraq in dry seasons and also they prevent inlands of Iraq from floods in wet season. iv