Polikistik over sendromlu hastalarda serum galectin-3 düzeyi ve eş zamanlı ekokardiyografide presistolik a dalgası araştırılması
Investigation of the presystolic atrial volume in echocardiography and simultaneous serum galectin-3 level in patients with polycystic over syndrome
  1. Tez No: 501716
  2. Yazar: ELİF ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYFUR ÇİFT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Polikistik Over Sendromu (PKOS); menstruasyon düzensizlikleri, artmış ovaryan ve adrenal androjen salgısı ile hiperandrojenik semptomlar oluşturan, polikistik overler ilekarakterize,patofizyolojisinde;insülin rezistansı ve sonrasında gelişen hiperinsülineminin önemli bir rolü bulunan, direkt olarak overde veya endirekt olarak pitüiter bezdeki etkileri ile overlerden androjen üretimini stimüle ettiği; anovulasyona bağlı infertilite ve uzun dönemde endometrium ve kalp üzerine etkileri olan multisistemik, endokrin bir sendromdur. PKOS hastalarının patofizyolojisinde rolü olan insülin direnci ve buna bağlı uzun dönem kardiyovasküler açıdan ekokardiyografik diastolik disfonksiyon bulgularını ve galectin-3 (gal-3) düzeylerini belirlemek ve birbiriyle olabilecek ilişkiyi değerlendirmeyi amaçlamış bulunmaktayız. 37 PKOS ve 36 kontrol olmak üzere toplam 73 kişi çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılar ekokardiografide kalp kapak hastalığı olmaması ve normotansif olmaları sonucunda çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmamızda; vücut kitle indeksi (VKİ), tiroid timule hormon (TSH), lüteinize hormon (LH), Folikül stimüle hormon (FSH), LH/FSH oranı, total testesteron (TT), Serbest Testesteron (ST), açlık kan şekeri (AKŞ), açlık insülini ve Homeostatik model insulin direnci (HOMA-IR), 'Simple insulin sensitivity check index (QUICKI), Dehidroepiandrostenodion-sülfat (DHEA-S), prolaktin (PRL), östradiol (E2), Yüksek dansiteli lipoprotein (HDL-kolesterol), Düşük dansiteli lipoprotoein (LDL-kolesterol), trigliserid (TG), gal-3 düzeyleri değerlendirilmiştir. Ekokardiyografik olarak sol ventrikül diastol sonu çap (IVEDD), Mitral akım erken doluş dalgası (E), Mitral anulus erken doluş dalgası (E'), Mitral akım geç doluş dalgası (A), Mitral aanulus geç doluş dalgası (A'), E/A oranı, E/E'oranı, ​ Ejeksiyon fraksiyonu (​ EF), sol atrium (LA) max volum, ve LA presistolik volum incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Polycystic Over Syndrome (PCOS); menstrual irregularities, increased ovarian and adrenal androgen secretion and hyperandrogenic symptoms, characterized by polycystic ovaries, in pathophysiology; insulin resistance and hyperinsulinemia after it stimulates the production of androgens directly from over or indirect pituitary gland effects and ovaries; infertility due to anovulation, and a multisystemic, endocrine syndrome with long-term effects on the endometrium and heart. We aimed to determine the presence of galectin-3 (gal-3) levels and the relationship between these two and the findings of echocardiographic diastolic dysfunction in relation to long-term cardiovascular insulin resistance and its associated role in pathophysiology in PCOS patients. A total of 73 people, including 37 PCOS patients in the experimental group and 36 participants in the control group. Participants were involved in echocardiography as a result of not having heart valve disease and being normotensive. LH / FSH ratio, total testosterone, free testosterone fasting glucose, BMI, TSH, LH, FSH, fasting insulin and homeostatic model insulin resistance (HOMA-IR), Simple insulin sensitivity check index (QUICKI), DHEA-S, PRL, estradiol, HDL, LDL, TG and gal-3 levels. Echocardiographically, left ventricular end diastolic diameter (IVEDD), mitral flow premature inflation wave (E), mitral annulus premature inflation wave (E'), mitral flow late filling wave (A), E / E ratio, ejection fraction (EF), left atrium (LA) max volume, and LA presystolic volume was investigated.