Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde görülen aritmilerin retrospektif olarak değerlendirilmesi
The retrospective evaluation of arrhythmias in the neonatal intensive care unit
  1. Tez No: 501715
  2. Yazar: ÇİĞDEM BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM İLKER ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Çocuk Sağlığı ve Has. Hematoloji Onkoloji Eğt. Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pediatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
YENİDOĞAN YOĞUN BAKIM ÜNİTESİNDE GÖRÜLEN ARİTMİLERİN RETROSPEKTİF OLARAK DEĞERLENDİRİLMESİ Amaç: Yenidoğan döneminde görülen aritmilerin etyolojisi, tanı ve tedavisi diğer pediatrik yaş gruplarından farklıdır. Tedavi stratejisi planlanırken bu dönemin fizyolojik ve elektrokardiyografik özellikleri bilinmelidir. Prognoz aritminin altında yatan nedene, tipine, uygun tanı ve tedavisine bağlı değişmekle birlikte genellikle benign seyirlidir. Hayatı tehdit eden aritmiler nadir olarak görülür. Bu çalışmada yenidoğan yoğun bakım ünitesine aritmi nedeniyle yatırılan veya yatışı sırasında aritmi saptanan bebeklerin demografik verilerinin yanında eşlik eden kardiyak ya da sistemik hastalıkların belirlenmesi hedeflenmektedir. Hastaların klinik ve demografik özellikleri, elektrokardiyografik ve ekokardiyografik bulguları incelenerek sıklıkla görülen aritmi tipleri ve tedaviye yanıtları karşılaştırılacaktır. Yöntem: Çalışmaya Ocak 2010-Aralık 2016 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'ne aritmi nedeniyle yatırılan veya yatışı sırasında aritmi saptanan toplam 40 hasta dahil edildi. Hastaların öykü, fizik muayene, EKG, ekokardiyografi, varsa Holter monitörizasyon kayıtları incelendi. Tüm hastaların hastaneye başvuru gününde postnatal yaşları cinsiyetleri, gestasyonel haftası, maternal hastalık ve ilaç kullanım öyküleri başvuru şikayetleri ve yatış tanıları, eşlik eden kardiyak ve non-kardiyak hastalıklar, aritmi tipi, uygulanan tedaviler, tedavi yanıtları, yatış süreleri ve taburculuk sonrası tedavi ihtiyaçları değerlendirmeye alındı. Oksijen tedavisi, mekanik ventilasyon, total parenteral nutrisyon, transfüzyon ve inotrop tedavi alıp almadığı kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya 40 hasta dahil edilmiş olup aritmi insidansı %0,6 olarak saptandı. Çalışmadaki hastaların %62,5'inin (n=25) erkek, %37,5'inin (n=15) kız olduğu saptandı. Ortalama doğum haftası 37 hafta, ortalama başvuru yaşı 11 gün v olarak saptandı. Hastaların 14'ünün (%35) postnatal ilk gün içinde başvurduğu saptandı. Prenatal yapılan tetkiklerde hastaların 30'u (%75) normal olarak değerlendirildi, 3'ünde (%7,5) aritmi ve 6'sında (%15) ise aritmi dışı patolojik bulgular saptandı. Hastalarının 17'sinin (%42,5) yatış nedeninin aritmi olduğu saptandı. 13 hastada (%32,5) ekokardiyografi incelemesi normal saptandı. Hastaların 9'unda (%22,5) PDA, 3'ünde (%7,5) sekundum ASD, 2'sinde (%5) sekundum ASD ile PDA birlikte, 2'sinde de (%5) hafif septal hipertrofi ve PDA saptandı. Hastaların 14'ünde (%35) sinüs taşikardisi, 9'unda (%22,5) sinüs bradikardisi, 6'sında (%15) SVT, 3'ünde (%7,5) VES, 2'sinde (%5) atriyal flutter ve 1'inde de (%2,5) komplet AV blok saptandı. Birer hastada SVT-VT, 1.derece AV blok-VT, sinüs bradikardisi-SVE ve SVE-VES birlikteliği saptandı. Hastaların 20'sinin (%50) hastanede herhangi bir antiaritmik tedavi almadığı, 5'inin (%12,5) sadece propranolol, 3'ünün (%7,5) digoksin ve propranolol ve 2'sinin de (%5) adenozin, amiodaron ve propranolol tedavisi aldığı saptandı. Hastaların 23'üne (%57,5) evde herhangi bir tedavi verilmediği, 16'sına (%40) evde antiaritmik tedavi verildiği saptandı. SVT görülen hastaların tamamına evde tedavi verildiği, tedavi olarak en sık tercih edilen antiaritmiğin propranolol olduğu, diğer ajanların da amiodaron ve digoksin olduğu saptandı. Ortalama yatış süresi 17 gün olarak saptandı. Aritmi tiplerine göre ortalama yatış süreleri incelendiğinde; uzundan kısaya doğru sırasıyla sinüs taşikardisi, VES, sinüs bradikardisi ve SVT olduğu görüldü. Yatış süresini total parenteral nütrisyon uygulanmasının yaklaşık 13 gün, transfüzyon uygulanmasının yaklaşık 14 gün uzattığı saptandı. Sonuç: Neonatal aritmiler yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde nadir olarak görülmekle birlikte çeşitli kardiyovasküler, sistemik ve metabolik problemlerin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Klinik prezantasyon oldukça değişkendir. Bu nedenle tüm pediatrist ve neonatologlar, yenidoğanlarda EKG'yi doğru bir şekilde yorumlayabilmeli ve aritmileri tanıyabilmelidir. Uygun ve zamanında yapılan tedavi uzun vadede çoğu vakada hayat kurtarıcıdır.
Özet (Çeviri)
THE RETROSPECTIVE EVALUATION OF ARRHYTHMIAS IN THE NEONATAL INTENSIVE CARE UNIT Aim: The etiology,diagnosis and treatment of arrhythmias in the neonatal period is different from the other pediatric age groups. Physiological and electrocardiographic characteristics of this period should be known when treatment strategy is planned. Prognosis is usually benign; it may vary depending on the type, proper diagnosis and treatment of the underlying condition of arrhythmia. Life threatening arrhythmias are rare in the neonatal period. In this study, it is aimed to determine the accompanying cardiac or systemic diseases besides the demographic data of infants admitted to neonatal intensive care unit due to arrhythmia or arrhythmia detected during admission. Clinical and demographic characteristics, electrocardiographic and echocardiographic findings of the patients are examined and the frequently observed arrhythmia types and treatment responses are compared. Method: In this study we enrolled 40 newborns with arrhythmias observed in the neonatal intensive care unit of University of Health Sciences, Ankara Child Health and Diseases , Hematology Oncology Training and Research Hospital during the period between 2010 January and 2016 December. The patients' history, physical examination, ECG, echocardiography, and Holter monitoring records were examined. All patients were evaluated for postnatal age,gender, gestational week, maternal disease and drug use history complaints and admission diagnoses, accompanying cardiac and noncardiac diseases, type of arrhythmia, treatment response, treatment duration, hospitalization time and post-discharge treatment needs receipt. Oxygen therapy, mechanical ventilation, total parenteral nutrition, transfusion, and inotropic therapy were recorded Results: Forty patients were included in the study and the incidence of arrhythmia was found to be 0.6%. It was found that 62.5% (n = 25) of the study patients were male and 37.5% (n = 15) were female. Mean gestational week was 37 vii weeks, mean age of admission was 11 days. Fourteen of the patients (35%) were found to have admitted during the first postnatal day. In prenatal studies, 30 (75%) patients were evaluated as normal, 3 (7.5%) as arrhythmia and 6 (15%) as nonarrhythmic pathologic findings. Seventeen of the patients (42.5%) were hospitalized due to arrhythmia. Echocardiography examination was normal in 13 patients (32.5%).PDA in 9 patients (22.5%), ASD in 3 patients (7.5%), ASD with PDA in 2 patients (5.0%) and in 2 patients mild septal hypertrophy with PDA were detected. Sinus tachycardia was present in 14 patients (35%), sinus bradycardia in 9 patients (22.5%), SVT in 6 patients (7.5%), VES in 3 patients (5%) atrial flutter and 1 (2.5%) complete AV block was detected. In one patient had SVT-VT, 1 patient had 1.degree AV block-VT, 1 patient had sinus bradycardia-SVE and 1 patient had SVEVES combination. Twenty of the patients (50%) did not take any antiarrhythmic treatment, 5 patients (12.5%) received only propranolol, 3 patients (7.5%) digoxin and propranolol, and 2 patients (5%) adenosine, amiodarone and propranolol therapy.23 (57.5%) of the patients did not use any antiarrhythmic treatment at home and 16 (40%) were given antiarrhythmic treatment at home. All patients with SVT were treated at home, propranolol was the most preferred antiarrhythmic agent and amiodarone and digoxin were the other agents. The mean duration of hospitalization was 17 days. When the mean duration of hospitalization according to arrhythmias is compared; from long to short respectively sinus tachycardia, VES, sinus bradycardia and SVT.It was established that total parenteral nutrition was prolonged the duration of hospitalization approximately 13 days; the application of transfusion prolonged this period by approximately 14 days. Conclusion:Although neonatal arrhythmias are rarely seen in neonatal intensive care units, they may appear as a result of various cardiovascular, systemic and metabolic problems. Clinical presentation is extremely variable. Therefore, all pediatricians and neonatologists should be able to correctly interpret ECG in neonates and diagnose arrhythmias. Apropriate and timely treatment is life saving in most cases in the long term.