Hastanelerin sosyal medya kullanımına bakış açıları ve Ankara'da faaliyet gösteren özel hastanelerin web sayfalarının içerik analizi ile incelenmesi
Perspectives of hospitals on the use of social media and review of websites of private hospitals in Ankara through content analysis
  1. Tez No: 501737
  2. Yazar: ELİF ERBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZER KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Web teknolojilerinin ve bunun sonucu olarak da sosyal medya platformlarının gelişmesi ile işletmeler, pazarlama faaliyetlerini yeni süreçlere uyumlu hale getirmeye başlamıştır. Sağlık sektörü de bu gelişmelere uyum sağlamış, kurumsal web sayfaları oluşturmaya, sosyal medyada yer almaya ve dolayısıyla hastalar ile aralarındaki mesafeyi azaltmaya başlamıştır. Özel hastaneler; sayılarının giderek artması ve geri ödeme kapsamlarının kısıtlı olması nedeni ile; gelirlerini artırma amacı ile sosyal medya platformlarında yer alarak kurum tanıtımı yapmakta, daha fazla hastayı kuruma çekerek rekabet avantajı elde etmeye çalışmaktadırlar. Ayrıca sağlık işletmeleri bu platformlar aracılığıyla paylaştıkları sağlık iletileriyle hastalar ile olan ilişkilerini güçlendirmekte, bireylerin genel sağlık düzeyini dolaylı yollarla iyileştirmektedir. Bahsedilen gelişmelerin özel hastanelerin web sayfalarına ve sosyal medya hesaplarına nasıl yansıdığının ortaya çıkarılması araştırmanın çıkış noktası olmuştur. Bu doğrultuda Ankara'da faaliyet gösteren özel hastanelerin web sayfaları ve sosyal medya hesapları belirlenen faktör ve kriterler doğrultusunda içerik analizi türlerinden metin çözümleme yöntemi ile tümdengelimsel bir yaklaşım benimsenerek analiz edilmiştir. Araştırmanın ilk basamağında Ankara'da faaliyet gösteren otuz bir özel hastanenin web sayfaları beş kategori ve seksen bir kriter dahilinde; ikinci basamağında ise aktif Facebook ve Twitter hesabına sahip on yedi hastanenin sosyal medya hesaplarına dair veriler doküman incelemesi ile elektronik ortamdan elde edilmiş, içerik analizi ile analiz edilmiştir. Araştırmada; hastanelerin web sayfalarını etkili bir şekilde kullanmadıkları, sosyal medya hesaplarında en çok Doğrudan Sağlık Bilgisi ve Tanıtım Kapsamında Sağlık Bilgisi konulu, fotoğraf ve linklerle desteklenmiş içerikler paylaştıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of web technologies and hereby social media platforms, businesses have begun to adapt their marketing activities to these new processes. The health sector has also been adapting to these developments and begun to create corporate web pages, to take part in the social media and thereby to reduce the distance between them and the patients. Private hospitals are promoting their institution by taking part in social media platforms in order to increase their incomes, and trying to gain competitive advantage by attracting more patients to the institution due to increasing numbers of healthcare institutions and limited coverage of reimbursement. Moreover, healthcare institutions strengthen their relationships with the patients via health messages shared through these platforms and improve the general state of health of individuals indirectly. Finding out how these developments are reflected on websites and social media accounts of private hospitals has been the starting point of the research. Accordingly, adopting a deductive approach; websites and social media accounts of private hospitals in Ankara have been analyzed by set of factors and criteria with the textual analysis method of content analysis. In the first step of the research, the websites of thirty-one private hospitals in Ankara were analyzed using five categories and eighty-one criteria; in the second step, the data of the social media accounts of seventeen hospitals with active Facebook and Twitter accounts were obtained from electronic media through document review and analyzed using the content analysis. In the present study it was determined that hospitals; are not using their websites effectively, are mostly sharing direct health information and health information with the scope of promotion supported by photos and links on their social media accounts.