The impact of political risk on international marketing and investment decisions of multinational companies: The case of the Democratic Republic of Congo
Çok uluslu şirketlerin uluslararası pazarlama ve yatırım kararlarına siyasi riskin etkileri: Demokratik Kongo Cumhuriyeti örnegi
  1. Tez No: 501757
  2. Yazar: PATRICK LUMONADİO NZENGO
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PELİN ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, İşletme, International Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmanın amacı, siyasal risklerin çeşitlerini araştırmaktır. Çok Uluslu Şirketler Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde yüz yüze kalabilirler ve yatırımcıların ve Çok uluslu şirketlerin ne yapmaları gerektiğine odaklanın Kongo ve Afrika hükümetlerinin politik risklerini önlemek veya yönetmek için ülkeler güvenli bir iş ortamını korumak için davranabilirler. Çalışma, üst düzey yönetim temsilcilerinin görüşleri üzerine bir anket yoluyla gerçekleştirildi. Çok Uluslu Şirketler Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde faaliyet göstermektedir. Firmaların endişe ettiği sonucuna varıldı. Hükümetin istikrarsızlığı, yolsuzluk, yasal sistem ve mevzuat, grevler, soykırımlar ve etnik Gerilimler. Ev sahibi ülkenin siyasi riski, Çok uluslu şirketler en önemli belirleyicilerden biri olarak yatırım kararları vermesidir. Siyasi yönleri en önemli unsur olarak görüyorlar amaçlarını gerçekleştirmek için ve ayrıca başa çıkmak daha zor. Böylece, doğrudan yabancı yatırım çeken, bir yatırım ortamının kalitesi özellikle ev sahibi ülkede siyasi durum çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the kinds of political risks that multinational companies (MNCs) may face in the Democratic Republic of Congo (DRC), and focus on what investors and Multinational companies (MNCs) should do to avoid or manage Congo and African government political risks, and how those countries can behave to preserve a safe business environment. The study was conducted through a survey on viewpoints of the top management representatives of the MNCs operating in DRC. It was concluded that firms were concerned about Instability of the government, Corruption, Legal system and the legislation, Strikes, Genocides, and Ethnic tensions. The political risk of the host country is perceived by the Multinational companies (MNCs) as one of the most important determinants in investment decision making. They consider political aspects as the most significant for achieving their objectives and also as more difficult to deal with. Thus, for attracting foreign direct investment, the quality of the investment environment of a host country especially the political situation is very important.