Hipertiroid hastalarda böbrek fonksiyon testlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of kidney function tests in hyperyroid patients
  1. Tez No: 501790
  2. Yazar: EZGİ SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERUN TANER ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Giriş: Tiroid hormonlarının böbrek fonksiyonlarını etkilediği bilinmektedir. Bazı çalışmalar eGFR'nin hipotiroidide azaldığını göstermiştir. Ancak hipertiroidinin böbrek fonksiyon testleri üzerine etkisini gösteren kısıtlı sayıda çalışma vardır. Bu çalışmada hipertiroidide eGFR'nin değişimini ve böbrek fonksiyon testleri üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Hipertiroidi tanısı ile takip edilen 400 sayıda hastanın hem hipertiroid hem de tedavi sonrasında ötiroid halleri sırasındaki sT3, sT4, TSH, kreatinin ve eGFR ölçümlerini retrospektif olarak araştırdık. eGFR, Böbrek Hastalığında Diyetin Basitleştirilmiş Modifikasyonu (MDRD) formülü kullanılarak hesaplandı. Bulgular: Hipertiroidili hastaların tedavi sonrasındaki BUN, kreatinin değerleri tedavi öncesi döneme göre anlamlı yüksek saptandı. Hastaların eGFR düzeyleri tedavi sonrasında,tedavi öncesine göre anlamlı düşük saptandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction: Thyroid hormones are affecting renal functions. Somestudies have shown that eGFR is reduced in hypothyroidism. However, there is a limited number of studies showing the effect of hyperthyroidism on renal function tests. In this study, whe aimed to examine changes in eGFR in hyperthyroidism and the affects of hyperthyroidism on renal functions. Materials and Methods: We retrospectively investigated fT3, fT4, TSH creatinine and eGFR measurements during hyperthyroid and euthyroid states of 400 patients with hyperthyroidisim. eGFR was calculated by Modification of Diet in Renal Disease (MDRD) formula. Results: BUN and creatinine values of hyperthyroid patients after treatment were significantly higher than those before treatment.