Bilateral diz osteoartriti olan hastalarda sanal gerçeklik ile yapılan eğitimin denge ve düşme riski üzerine etkisi
The effect of virtual reality based training on balance and fall risk i̇n patients with bilateral knee osteoarthritis
  1. Tez No: 501802
  2. Yazar: GÜLÇİN KARACAN BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİYE FÜSUN TORAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı diz osteoartriti (OA) olan hastalarda sanal gerçeklik uygulamasının postural denge ve fonksiyon üzerine etkisini değerlendirmektir. Materyal ve Metod: Çalışmaya ≥40 yaş, diz OA tanılı 53 kadın, 9 erkek katıldı. Hastalar sanal gerçeklik grubu (Grup 1, N=30) ve kontrol grubu (Grup 2, N=32) olarak randomize edildi. Germe, kuvvet ve denge egzersiz programı 5 gün/hafta sıklıkta, 3 hafta süreyle yapıldı. Sonuç ölçütleri; Vizuel Analog Skala (VAS), Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC), Berg Denge Ölçeği (BDÖ), Zamanlı Kalk Git Testi (ZKG), Ağırlık Dağılım İndeksi (ADİ), Stabilite İndeksi (Sİ), Fourier Harmoni İndeksi (FHİ) ve Düşme İndeksi (Dİ) olarak belirlendi. Bulgular: Grup içi değerlendirmede her iki grupta da VAS, WOMAC alt boyut ve toplam puanları azaldı (p0.05). Grup 1'de ADİ değişimi yokken (p>0.05), Grup 2'de farklı pozisyonlarda ADİ azaldı (p0.05). Her iki grupta da FHI değişim göstermedi (p>0.05). Dİ puanı Grup 1'de azalırken (p0.05). Gruplar arasında VAS, BDÖ, ZKG ve WOMAC farkı yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the effect of virtual reality applications on postural balance and function in the patients with knee osteoarthritis (OA). Material and Method: 53 females, 9 males over 40 years of age who were diagnosed with knee OA participated to the study. The patients were randomized to virtual reality group (Group 1, N=30) and control group (Group 2, N=32). Stretching, strength, and balance exercises were performed at a frequency of 5 days/week and for three weeks. Outcome measures were; Visual Analog Scale (VAS), Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC), Berg Balance Scale (BBS), Timed Up and Go test (TUG) and Weight Distribution Index (WDI), Stability Index (SI), Fourier Harmony Index (FHI) and Fall index (FI). Results: Within group evaluation, VAS, WOMAC scores decreased in both of the groups (p 0.05). In Group 1, WDI did not change (p>0.05), however decreased in some positions in Group 2 (p0.05). FHI score did not change in both of the groups (p>0.05). FI score decreased in Group 1 (p 0.05). There was no significant differences between the groups in terms of VAS, BBS, TUG and WOMAC after treatment program (p> 0.05).