Bruselloz'da tedavi öncesi ve sonrası kallistatin düzeyleri
Berofe and after treatment of kallistatin levels in brucellosis
- Tez No: 501809
- Danışmanlar: PROF. İLHAMİ ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Brusellozlu hastaların serum kallistatin düzeyleri ile kontrol grubu serum kallistatin düzeyleri arasında farklılık mevcut olup olmadığının tespit edilmesi, tedavi takibinde kullanılıp kullanılamayacağı ve C-reaktif protein (CRP) düzeyleri ile karşılaştırılmaları amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran ve klinik ve laboratuvar olarak bruselloz düşünülen 30 hasta dahil edildi. Demografik verileri kaydedilen hastalardan tedavi öncesi ve sonrası C-reaktif protein ve kallistatin düzeyleri için serum örnekleri çalışıldı. Elde edilen veriler SPSS 22.0 (IBM Corp., Armonk, New York, ABD) ve easyROC: a web-tool for ROC curve analysis (ver. 1.3) istatistik paket programında değerlendirildi. Bulgular: Çalışma grubu klinik ve laboratuvar bulguları ile Bruselloz tanısı alan 30 hastadan, kontrol grubu ise meslek, yaş ve cinsiyet yönünden benzer, herhangi bir hastalığı ve enfeksiyonu olmayan 30 kişiden oluşturuldu. Çalışmaya dahil edilen 30 hastanın hepsinde standart tüp aglütinasyon testi pozitif (≥1/160), 24'ünde (%80) 2-merkapto etanol testi pozitif (≥1/80) ve yedisinde (%20.5) kan kültüründe Brusella spp. üremesi saptandı. Çalışma grubunun tamamında CRP pozitifliği mevcuttu. Çalışma grubunda kallistatin düzeyi 128.65±8.72 ng/ml iken kontrol grubunda 147.94±16.46 ng/ml idi ve kontrol grubundaki yükseklik istatistiksel olarak anlamlı idi (p=0.001). Ayrıca akut brusellozlu hastalarda kallistatin düzeyi 127.07±9.42 ng/ml olup kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p=0.001). Ancak hastalığın akut, subakut, kronik ve relaps formları arasında kallistatin düzeyleri karşılaştırıldığında istatistiksel anlamlı bir fark tespit edilmedi (p=0.44). Hasta grubunda serum kallistatin düzeyleri karşılaştırıldığında; tedavi sonrası düzeyleri tedavi öncesinden istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksekti (p=0.001). Çalışma grubunda tedavi öncesi eritrosit sedimantasyon hızı 19.07±15.97 mm/h iken, tedavi sonrası 8.40±10.91 mm/h olup tedaviyle istatistiksel olarak anlamlı derecede azalmıştı (p=0.04). Aynı şekilde hasta grubunda tedavi öncesi CRP düzeyi 32.65±46.13 mg/dl iken, tedavi sonrası 5.42±4.22 mg/dl saptanmış olup, tedaviyle istatistiksel olarak anlamlı derecede azalmıştı (p=0.03). Hasta grubu ile kontrol grubu karşılaştırıldığında; Spearman korelasyon analizinde, kallistatin düzeyleri ile CRP düzeyleri arasında negatif yönde güçlü (Rho= -0.88) bir ilişki saptanırken, kallistatin düzeyleri ile eritrosit sedimantasyon hızı arasında negatif yönde iyi (Rho= -0.71) bir ilişki saptandı. Sonuç: Bizim çalışmamız kallistatin düzeylerinin bruselloz için bir tanı belirteci olabileceğini, ancak bu değerlerin hastalığın akut, subakut, kronik ve relaps formlarını ayırt etmek için kullanılamayacağını gösterdi. Elde edilen sonuçların biyolojik önemini doğrulamak için daha çok hastanın katıldığı çalışmaların yapılması gerekmektedir. Ayrıca çalışmamız ile brusellozun takibinde kullanılan eritrosit sedimantasyon hızı ve CRP gibi kallistatinin de akut faz belirteci olarak kullanılabileceği saptanmıştır. Eritrosit sedimantasyon hızı ve CRP pozitif akut faz reaktanı olup, kallistatin ile negatif korelasyon saptamamız, kallistatinin brusellozun takibinde negatif akut faz reaktanı olarak faydalanılabileceğini göstermektedir. Bruselloz ile kallistatin arasındaki ilişkiyi ortaya koyan herhangi bir çalışma bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study was to detect if there is a difference between serum kallistatin levels of brucellosis patients and the control group, it would be used in treatment follow-up and comparison with C-reactive protein (CRP) levels. Materials and methods: Thirty patients referring to University of Health Sciences Kayseri Training and Research Hospital Infection Diseases Polyclinic and considered to have brucellosis according to clinical and laboratory findings were included in the study. Serum samples were studied for pre and post-treatment CRP and kallistatin levels in patients whose demographical data were registered. Acquired data were evaluated with SPSS 22.0 (IBM Corp., Armonk, New York, USA) and easyROC: a web-tool for ROC curve analysis (ver.1.3) statistical package program. Results: Study group was formed by 30 patients who were diagnosed with brucellosis according to clinical and laboratory findings and the control group was formed by 30 individuals with similar occupations, ages and genders and without any diseases or infections. Standard tube agglutination test was detected positive(≥1/160) in all of the 30 patients included in the study and 2-mercaptoethanol test was positive (≥1/80) in 24 patients and Brucella spp. reproduction was detected in blood culture in 7 patients (20.5%). CRP was positive in the whole study group. While kallistatin level was 128.65±8.72 ng/ml in the study group, it was 147.94±16.46 ng/ml in the control group and the increase in the control group was statistically significant (p=0.001). Also the kallistatin level was 127.07±9.42 ng/ml in acute brucellosis patients and a statistically significant difference was detected compared to the control group (p=0.001). But no statistically significant difference was detected between acute, subacute, chronic and relapse forms of the disease when kalistatin levels were compared (p=0.44). When serum kallistatin levels were compared in the patient group, the after treatment levels were statistically significantly higher than before treatment values (p=0.001). While before treatment erythrocyte sedimentation rate was 19.07±15.97 mm/h in the study group, it was 8.40±10.91 mm/h after treatment and decreased statistically significantly with treatment (p=0.04). Again while before treatment CRP level was 32.65±46.13 mg/dl in the patient group, it was 5.42±4.22 mg/dl after treatment and had decreased statistically significantly with treatment (p=0.03). When the patient and control groups were compared, a negatively strong (Rho= -0.88) relationship was detected between kallistatin levels and CRP levels and a negatively significant (Rho= -0.71) relationship was detected between kallistatin levels and erythrocyte sedimentation rate. Conclusion: Our study showed that kallistatin levels can be diagnostic for brucellosis but these values cannot be used to distinguish acute, subacute, chronic and relapse forms of the disease. Studies including more patients should be done to validate the biological significance of the acquired results. Again in our study, it was detected that kallistatin can also be used as acute phase demonstrator just like erythrocyte sedimentation rate and CRP used in brucellosis follow-up. Erythrocyte sedimentation rate and CRP are positive acute phase reactants and our detection of negative correlation with kallistatin shows that kallistatin can be used as negative acute phase reactant in brucellosis follow-up.No studies presenting the relation between brucellosis and kallistatin are available.