Kemik iliği kaynaklı kök hücrenin kemik içi defektlerin iyileşmesine etkisi: Deneysel çalışma
Effect of bone marrow aspiration concentrate stem cell therapy in osseous defect healing: Experimental research
- Tez No: 501816
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI TANYERİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Diş hekimliğinde biyomateryallerin kullanılmasındaki amaç uygulunan bölgede yeni kemik oluşumunu sağlamak ve desteklemektir. Yeni kemik yapımı sırasında biomateryal uygulanan bölgeye osteoblast ve osteoklast göçü gerçekleşerek kemik büyümesi meydana gelir. Biyometaryelin rezorpsiyonu ve takibinde rezorpsiyon sahasında yeni kemik yapımı oluşmaktadır. Kemik iliği kaynaklı kök hücrenin defektlere yerleştirilmesinde ise içinde bulunan multipotent hücrelerin farklılaşmasıyla işlem sahasında osteoblast ve osteoklast hücreleri oluşur. İşlem sahasında hücre göçü beklenmeksizin daha hızlı kemik yapımı gerçekleşir. Rezopsiyonunda gerçekleşmediği bu sahada yeni oluşan kemik matriksinin içinde rezorbe olmamış biomateryal partikülleri bulunmaz. Bu sayede kemik iliği kaynaklı kök hücreden kaynağını alan osteoblast ve osteoklast hücrelerinin yönlendirdiği yeni kemik yapımı hastanın kendi kemik matriksine uygun şekilde gerçekleştirilmiş olunur. Bu çalışmanın amacı kemik içi defektlerin iyileşmesinde kemik iliği kaynaklı kök hücrelerin etkinliğinin değerlendirilmesidir. Toplam 6 deney hayvanı kullanılmıştır. Hayvanların alt ve üst çenenin, sağ ve sol dişsiz alanlarınının herbirine ikişer adet olmak üzere alt çeneye 4 üst çeneye 4 toplam 8 tane 3.6 mm derinliğinde defekt oluşturulmuştur. Alt ve üst çene kemik kalitesi değişebileceğinden alt ve üst çeneye uygulanan greft materyalleri ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Alt ve üst çenede oluşturulan defektlerin bir tanesi kontrol gurubu olarak boş bırakılmıştır. Bir diğerine hayvanlardan kemik iliğinden elde edilen kök hücre konsantrasyonu uygulanmıştır (HarvestBMAC, Harvesttech, USA). Üçüncü defekte sığır kaynaklı greft materyali (Bio-oss, Geistlich, İsviçre) ve kemik iliği kaynaklı kök hücre karışımı uygulanmıştır. Dördüncü defekte ise standart grup olarak sığır kaynaklı greft materyali uygulanmıştır. Deney hayvanları operasyondan sonraki 15, 30 ve 45 inci günlerin sonunda ötenazi edilmiştir. Alınan örnekler histopatolojik olarak incelenmiştir. Histopatolojik incelemenin ardından üst çene ile alt çene iyileşmesi arasında anlamlı farklılıkların gerçekleşmediği, defect bölgelerine uygulanan preperatların arasındaki farklılıklara bakıldığında ise uygulanan sığır kaynaklı greft materyali, kök hücre konsantrasyonun ve kombine kullanımlarının iyileşmeyi olumlu etkilediği fakat uygulanan bu üç preparatın ise birbirlerine anlamlı üstünlük sağlamadıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In dental practice the aim of using biomaterials is to ensure the region and promote new bone formation. During new bone formation osteoblast and osteoclast cells migration occurs to the site biomaterial applied for bone regeneration. First biomaterial resorption occurs and then on the resorption site the new bone formation takes place. When bone marrow derived stem cells placed to the bone defects multipotent cells differentiate to the osteoblast and osteoclast cells therefore there is no need for cell migration and there is faster bone regeneration. Because resorption of biomaterials does not take place, there will not be any unneeded not resorb biomaterial particles on the new bone formation site. Thus, new bone formed by the osteoblast and osteoclast cells derived from bone marrow multipotent stem cells, is much proper and similar to the original bone of the patient. The aim of this study is to evaluate the efficiency of the bone marrow-derived multipotent stem cells on the new bone regeneration. Six sheep used for this experiment. There are two, 3.6 mm depth, defects on the each edentulous sides of the mandibular and maxillary jaw of the sheep. Because of the differentiation on the bone quality of maxilla and mandible the defects of maxilla and mandible evaluated separately. One of the defects on the upper and lower jaw of the animals left empty as the control group of the experiment. The other defect filled with multipotent stem cell derived from bone marrow (HarvestBMAC, Harvesttech, USA). Third defect filled with mixture of bovine graft material (Bio-oss, Geistlich, Switzerland) and bone marrow-derived multipotent stem cell. And the final defect filled with just bovine graft material as a standard group of the experiment. The animals euthanize on the 15, 30 and 45 days and the samples analyze histopathologically. Acording to Histopathological findings there is no significant difference between the healings at the defects located on the maxillary and the mandibular jaw. However the findings show that bovine bone graft, bone marrow aspiration concentrate and the mixture of these two improve the bone healing significantly which none of the three show a superiority to each other.