Hipoksi embriyo kültüründe kök hücrenin sıçan embriyo gelişimi üzerine etkileri
Effects of stem cell on rat embryo development in hypoxy embryo culture
  1. Tez No: 747531
  2. Yazar: DİLARA PATAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP NİSARİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Hipoksi, gebelikte ve ontogenezin erken dönemlerinde normal vücut gelişimini etkileyerek intrauterin gelişim geriliğine (IUGR) ve ölümlere neden olabilir. Bu doğrultuda intrauterin oksidatif stres kaynaklı meydana gelen anomalilerin tedavisi için yapılan mezenkimal kök hücre (MSC) uygulamaları en yeni umut verici yaklaşımların başında gelmektedir. Bu çalışmada, kemik iliği mezenkimal kök hücrelerinin (KİKH) ve adipoz doku mezenkimal kök hücrelerinin (YDKH) intrauterin gelişim geriliğine karşı in vitro etkilerinin belirlemesi ve karşılaştırması amaçlanmıştır. Araştırmamızda, Wistar albino yetişkin gebe sıçanlardan alınan 9,5 günlük embriyolar kullanıldı. Embriyo kültürü tekniği kullanılarak in vitro hipoksiye maruz bırakılan kültür ortamına kemik iliği kaynaklı ve yağ doku kaynaklı kök hücre eklendi. 11,5 günlük embriyolar ve vitellus keseleri (yolk sac) morfolojik ve histolojik olarak incelendi. Aynı zamanda deney grupları arasında karşılaştırma yapılarak kök hücre kaynak farkının etkileri araştırıldı. Kontrol grubunda yer alan embriyoların gelişiminin 11,5 günlük in vivo embriyo ile aynı olduğu tespit edildi. Oksijen yetersizliğinin embriyoların gelişimini etkilediği, hipoksi grubundaki embriyonik gelişim ve yolk sac damarlanmasının tüm deney gruplarından geride kalmış olduğu belirlendi (p0,05).
Özet (Çeviri)
Hypoxia can result in intrauterine growth retardation (IUGR) and deaths via impacting normal body development during the period of pregnancy and early ontogenesis. In this context, mesenchymal stem cell (MSC) applications for the treatment of anomalies stemmed from intrauterine oxidative stress is one of the promising approaches of novel sort. In the current study, it was intended to determine and compare the in vitro effects of bone marrow mesenchymal stem cells (BM-MSCs) and adipose tissue mesenchymal stem cells (AT-MSCs) against intrauterine growth retardation. In our research, 9.5-day-old embryos from Wistar albino adult pregnant rats were utilized. Bone marrow-derived and adipose tissue-derived stem cells were added to the culture medium exposed to in vitro hypoxia referring to the embryo culture technique. 11.5-day-old embryos and yolk sac were examined morphologically and histologically. At the same time, the impacts of stem cell source difference were scrutinized through comparing the experimental groups. It was found out that the development of the embryos in the control group was the same as the 11.5-day in vivo embryo. It was also determined that oxygen deficiency impacted the development of embryos, and embryonic development and yolk sac vascularity in the hypoxia group lagged behind in all the experimental groups (p0.05).