Sabit ortodontik tedavinin periodontal etkilerinin klinik ve biyokimyasal olarak değerlendirilmesi
The clinical and biochemical evaluation of periodontal effects of the fixed orthodontic treatment
- Tez No: 501817
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR VELİ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmanın amacı, sabit ortodontik tedavi gören bireylerde konvansiyonel ve kendinden kilitli braketlerin periodontal dokular üzerindeki erken dönem etkilerini klinik olarak karşılaştırmak, diş eti oluğu sıvısı (DOS) ve tükürük örneklerinde, diş eti enflamasyon markerlarından MPO ve HA seviyelerinin değişimini araştırmaktır. Çalışmaya İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'na tedavi isteği ile başvurmuş, çekimsiz sabit ortodontik tedavi ihtiyacı olan toplam 40 birey dahil edildi. Bireyler, rastgele 3 gruba ayrıldı. Bireylerin üst çene dişlerine A grubunda Gemini konvansiyonel braketler, B grubunda Gemini SL kendinden kilitli braketler ve C grubunda SmartClip kendinden kilitli braketler yerleştirildi. Tüm bireylerden tedavi öncesinde, tedavinin 1. ve 3. aylarında DOS ve tükürük örnekleri alınarak SCD, Pİ, Gİ ve SKİ'yi içeren klinik periodontal parametrelerin ölçümü yapıldı. DOS örnekleri standart kağıt şeritler ile toplanarak, hacim ölçümleri Periotron 8000 cihazında yapıldı. Tükürük örnekleri, uyarılmamış tükürük toplama yöntemiyle toplandı. DOS ve tükürük örneklerindeki MPO ve HA seviyelerinin biyokimyasal analizinde ELISA yöntemi kullanıldı. İstatistiksel analiz sonucunda tedavinin 3.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to clinically compare the early period effects of conventional and self-ligating brackets on periodontal tissues in individuals undergoing fixed orthodontic treatment and to investigate the changes in MPO and HA levels of gingival inflammation markers in gingival crevicular fluid (GCF) and saliva samples. A total of 40 individuals who applied for treatment to the Orthodontics Department of the Faculty of Dentistry of İzmir Katip Çelebi University and who needed fixed orthodontic treatment without extraction were included in this study. Individuals were randomly divided 3 groups. In group A, Gemini conventional brackets; in group B, Gemini SL self-ligating brackets and in group C, SmartClip self-ligating brackets were placed on the upper jaw teeth of individuals. Before treatment, at the 1st and 3rd months of treatment, GCF and saliva samples were obtained from all individuals and the clinical periodontal parameters including PPD, PI, GI and BOP were measured. GCF samples were collected with standard paper strips and volume measurements were made with Periotron 8000 instrument. Saliva samples were collected by the method of unstimulated saliva. ELISA method was used for biochemical analysis of MPO and HA levels in GCF and saliva samples.