Deneysel diyabet oluşturulmuş sıçan böbrek dokusunda quercetinin koruyucu etkisinin incelenmesi
Protective effects of quercetin in kidney tissue of diabetic rats
  1. Tez No: 501818
  2. Yazar: EMİNE CEYDA SÖZÜER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YETER TOPÇU TARLADAÇALIŞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Histoloji ve Embriyoloji) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Diabetes mellitus, sıklığı ve komplikasyonları nedeniyle dünyada önemi her geçen gün artan bir sağlık sorunudur. Bu çalışmada, streptozotosin (STZ) ile oluşturulan deneysel diyabetin erken dönemlerinde, sıçan böbrek dokusunda meydana gelen değişiklikler üzerine, quercetinin koruyucu etkisi değerlendirildi. Bu amaçla 24 adet Wistar Albino erkek sıçanlardan rastgele 3 grup (Kontrol, diyabet ve diyabet+quercetin) oluşturuldu. Diyabet ve diyabet+quercetin gruplarına tek doz 50 mg/kg STZ i.p olarak uygulandı. STZ uygulamasından 48 saat sonra kan glukoz değeri 250 mg/dl'nin üzerinde olan denekler, diyabetik kabul edilerek deneye alındı. Quercetin tedavili gruba, diyabet indüksiyonundan 48 saat sonra başlayarak, 15 gün boyunca günde bir kez, i.p. 30 mg/kg quercetin verildi. Quercetin tedavisinin bitiminde, anestezi altında deneklerden alınan kardiyak kan örneklerinden elde edilen serumlarda üre ve kreatinin düzeyleri ile böbrek dokularında; in situ DNA uç işaretleme metodu (TUNEL) ve aktif kaspaz-3 immünoreaktivitesi ile hücre apoptozisi, prolifere nükleer antijen (PCNA) immünoreaktivitesi ile hücre proliferasyonu ve ayrıca renal histopatoloji değerlendirildi. Deneklerde STZ aracılığı ile diyabetin indüksiyonu, böbrek dokusunda histopatolojik skor ile glomerüloskleroz indeksinde, serum üre düzeyinde, TUNEL pozitif ve aktif kaspaz-3 immünoreaktivitesi gösteren tübüler ve glomerüler hücre sayısında anlamlı derecede artışa neden olurken, renal tübüler PCNA immünoreaktivitesinde azalmaya, glomerüllerde ise artışa neden oldu. Quercetin desteği böbrek dokusunda ortaya çıkan histopatolojik değişiklikleri, renal hücrelerin apoptosis aracılı ölümünü ve PCNA immünreaktivitesindeki değişiklikleri önemli ölçüde engelledi. Bu çalışmanın bulguları, quercetinin STZ ile indüklenen diyabetin erken dönemlerinde, sıçan böbrek dokusunda açığa çıkan fonksiyonel ve histopatolojik değişiklikleri, renal hücre apoptozisini baskılamak, hücre proliferasyonunu düzenlemek suretiyle diyabetik nefropati gelişimini önlemede ve tedavisinde faydalı olabileceğini ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus is a health problem that is increasing day by day in the world due to its frequency and complications. In this study, the protective effect of quercetin on the changes of rat kidney tissue in the early stages diabetes induced by streptozotocin (STZ) was evaluated. Twenty-four Wistar albino male rats divided from 3 groups randomly (1. Group: Control, 2. Group: Diabetes and 3.Group: Diabetes + quercetin). STZ was applied single dose of 50 mg/kg i.p. to diabetes and diabetes+quercetin groups. Fourty-eight hours after administration of STZ, rats with blood glucose levels > 250 mg/dl were considered diabetic and these were taken to experiment. Quercetin was given 30 mg/kg i.p. once daily for 15 days, 48 hours after induction of diabetes. At the end of quercetin treatment, all animals were sacrificed and their cardiac blood samples and kidney were harvested. The urea and creatinin levels in serum were assesed. After weighing, the kidney tissues were evaluated by terminal deoksinükleotidil transferaz dUTP nick end labeling (TUNEL) and active caspase-3 immunoreactivity for apoptosis, by immunohistochemically proliferative nuclear antigen (PCNA) for proliferation and also renal histopathology. The induction of diabetes via STZ was caused a significant increase in the index of glomerulosclerosis, the pathologic score, the number of TUNEL and active caspase-3 positive tubuler and glomerular cell and serum urea levels. We also shown that decreased PCNA immunoreactivity in tubuler cells and increased glomeruli in diabetic animals kidney. Quercetin treatment prevented renal histopathologic changes, apoptosis-mediated death in renal cells and changes of PCNA immunoreactivity in kidney tissue. The findings of this study suggested that quercetin may be useful in the prevention and treatment of STZ-induced diabetic nephropathy by modulating functional and histopathological changes in kidney, suppressing renal cell apoptosis, and regulating cell proliferation.