Deneysel böbrek iskemi/reperfüzyon hasarında kisspeptinin rolünün incelenmesi
Investigation of kisspeptin role in experimental kidney ischemia/reperfusion injury
  1. Tez No: 501819
  2. Yazar: ASSEL KUDAIBERGENOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kisspeptin, KİSS1 geni tarafından kodlanan, böbrek tübül, damar ve toplayıcı kanal hücrelerinde yapısal olarak bulunan, tümör metastazını baskılamada, üremenin düzenlenmesinde ve vazokonstriktör olarak önemli rol oynayan aktif bir peptidtir. Çalışmamızda deneysel böbrek I/R hasarında kisspeptinin böbrek fonksiyonları, ANG II, ACE ve aldosteron ile ilişkilerini ve böbrek fizyopatolojisindeki rolünü araştırmayı amaçladık. Çalışmamızda 300-350 gr ağırlığında 16 adet Spraque-Dawley erkek sıçan Kontrol ve İ/R grubu olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Grup 1 sıçanların böbrek damarları diseksiyon ile ayrıldı ve insizyon 60 dakika sonra kapatıldı. Grup 2'deki renal damarlar diseksiyon ile ayrıldı ve 60 dakika iskemiden 48 saat sonra mikrovasküler klemp reperfüze edildi. 24 saat idrar toplandıktan sonra sıçanlar anestezi altında sakrifiye edildi. Kan ve böbrek dokusu örnekleri toplandı.
Özet (Çeviri)
Kisspeptin is an active peptide encoded by the KISS1 gene that is structurally found in the kidney tubule, vascular and collecting duct cells, plays an important role in suppressing tumor metastasis, regulating the uremia, and acting as a vasoconstrictor. İn our study we aimed to investigate the role of kisspeptin in kidney I/R injury, kidney function, ANG II, ACE and Aldosterone, and its role in renal pathophysiology. In our study, 16 groups of Spraque-Dawley male rats weighing 300-350 gr and 2 groups of I/R groups were separated. The kidney vessels of group 1 rats were separated by dissection and the incision was closed after 60 minutes. Renal vessels in group 2 were separated by dissection and microvascular clamp was reperfused 48 hours after 60 minutes of ischemia. After 24 hours of urine collection, the rats were sacrificed under anesthesia. Blood and kidney tissue samples were collected.