İntratorasik kitlelerde biyopsi kılavuzluğu için difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntülemenin kullanımı
Biopsy guidance in intrathoracic mass for the use of diffusion MRI
- Tez No: 501824
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVTAP GÜMÜŞTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: BT eşliğinde transtorasik biyopsi yapılacak hastalarda işlem öncesi kitleye yönelik MR, DAG incelemesi yaparak ve ADC haritası oluşturarak kitlenin malignite potansiyeli en yüksek kesimini belirlemek, biyopsi işlemini bu kesimden yaparak yeterli patolojik materyali elde etmek, günümüzde bu alanda faydalanılan PET-BT'ye alternatif bir yöntem olup olmadığını araştırmaktır. Gereç ve yöntem: Mayıs-Ekim 2017 tarihleri arasında akciğer kitlesi ön tanısıyla transtorasik iğne biyopsisi yapılmak üzere Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyodiagnostik Anabilim Dalı Girişimsel Radyoloji kliniğine yönlendirilen 33 hastaya (30 Erkek, 3 Kadın, ortalama 63,9 yaş, aralığı 40-81 yıl) MR ve DAG tetkikleri yapıldı. Her hastada b=1000 değerleri kullanılarak ADC haritaları oluşturuldu. Biyopsi öncesi ADC haritasına bakılarak lezyonun en hipointens kesimi hedeflendi. Bulgular: Çalışmaya alınan 33 hastanın tamamında histopatolojik yeterlilik elde edilmiş olup tanısallık %100'dür.
Özet (Çeviri)
Objective: By performing MRI and DWI examination to the mass before treatment to the patients who require CT-guided transthoracic biopsy and creating ADC maps, we aim to detect the most potentially malign parts of the mass, to obtain sufficient pathological materials by applying biopsy to these parts and to investigate whether there exists an alternative methodology to PET-CT which is commonly used in this area over the last years. Material and Method: Between May and October 2017, 33 patients with an initial diagnosis of mass in the lung had been directed to the department of Radio Diagnostic Interventional Clinic in Medical Faculty of Kocaeli University to have transthoracic needle biopsy. These patients were undergone MRI and DWI examinations. ADC maps were created for each patient using b = 1000 values. Prior to biopsy, the most hypointense parts of the lesion were detected by monitoring the ADC maps. Results: For all 33 patients observed during the study, histopathological sufficiency is obtained and diagnostic is 100 %. In this study, a significant difference (p < 0.05) has been detected between ADC value (ADC1) and total ADC value (ADC2) for the part of the lesion on which the biopsy is performed.