Kocaeli Üniversitesi öğrencilerinde tekrarlayan baş ağrısı prevalansı ve baş ağrılarının neden olduğu yaşam kalitesi ve sosyal kayıpların belirlenmesi
Assessment of recurrent headache prevalence and related quality of life and social loss among students at Kocaeli University
  1. Tez No: 501833
  2. Yazar: EMİN GÖKSEL AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY MÜGE ALVUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada Kocaeli ilinde yer alan Kocaeli Üniversitesi'nde okumakta olan lisans öğrencilerinde HARDSHIP (Headache-attribued restriction, disability, social handicap and impaired participation) anket formu kullanarak tekrarlayan baş ağrısının sıklığı, baş ağrısının karakteristiği, sosyo-demografik özellikleri, yaşam kalitesine etkisi ve sosyal kayıpların belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya Kocaeli Üniversitesi'ndeki lisans programlarında öğrenim gören 595 kişi alındı. Gönüllü katılımcılara tekrarlayan baş ağrılarını sorgulayan, çeşitlendiren ve sosyal kayıplarını değerlendiren HARDSHIP anket formu uygulandı. Anket üç bölümden oluşmaktadır: a) Demografik verilerin bulunduğu bölüm b) Baş ağrısını tiplendiren ve ilaç tedavisi ile ilişkisini sorgulayan bölüm c) Yaşam kalitesi ve baş ağrısı ile ilişkili yaşanan kayıpların değerlendirildiği bölüm Çalışmamıza katılanların Kaba Bir Yıllık Baş Ağrısı prevalansı %88,9 olarak hesaplandı. Tahmini nokta prevalansı hesaplaması %17,81 olarak bulundu. Yıllık baş ağrısı sıklığının erkeklerde daha az olduğu belirlendi. Katılımcıların %73,8'inin baş ağrılarını tedavi etme konusunda hiçbir sağlık çalışanından destek almadan ilaç kullandığını belirledik. Ayrıca baş ağrısı gün sayısı arttıkça yaşam kalitesinin olumsuz etkilendiği bulundu. Katılımcılarda migren prevalansı %12,6, GTBA prevalansı %27,5 ve İAKB prevalansı %0,5 olarak bulundu. Çalışmamızın da gösterdiği gibi baş ağrısı tüm dünya ülkelerinde tüm yaş grubundaki insanların yaşam kalitesini bozan ve sosyal/okul-iş kayıplara neden olan önemli bir halk sağlığı sorundur. Buna ek olarak baş ağrısı yaşayan bireylerin büyük çoğunluğunun öncelikle birinci basamak olmak üzere sağlık hizmetlerine başvurmadığı göz önünde bulundurulursa, baş ağrısı yaşayan bireylere anket yoluyla ulaşmak ve bireylerin doğru tanı, etkin tedavi almaları hem o bireye, hem de topluma faydası büyük olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to assess the frequency, characteristic and sociodemographic properties of recurrent headache, related quality of life and social loss among university students enrolled in Kocaeli University. 595 undergraduate students studying in Kocaeli University enrolled in this study. Voluntary participants filled HARDSHIP questionnaire, which is a questionnaire form that is used to question and diversify recurrent headaches, evaluate social and school losses. Questionnaire is split into three parts: a) Demographic data b) Type of recurrent headache and its relationship with drug treatment c) Quality of life and evaluation of loss related to recurrent headache Crude headache prevalance and point prevalence were calculated as %88,9 and %17,81 respectively. One year prevalence of headache was less frequent among male students. Most of the attendants preferred to use medication without consulting to any professional medical staff. Also negative correlation were found between number of days in headache and quality of life. Migraine, tension type headache and medication overuse headache prevalences among participants were %12,6, %27,5 and %0,5 respectively. As our study shows, headache is an important public health problem around the globe that causes disruption to the quality of life of people of all age groups and causes social/school-work loss. In addition, given that the vast majority of individuals with headache do not primarily refer to health services, especially primary care, reaching the individuals through methods like questionnaire and providing assistance to those who need, benefits to both the person and to the public.