Acoustical analysis of a truck cabin
Bir kamyon kabininin akustik analizi
- Tez No: 50186
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. A. SAİDE SARIGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Üç boyutlu kaynakların akustik analizlerini Helmholtz integral denklemlerinin sayısal çözümü ile gerçekleştirmek üzere geliştirilen bir APL programı Visual Basic programlama dilinde yeniden yazıldı. İlgilenilen alanı dış alandan iç alana dönüştürmek için gerekli değişiklikler yapılarak program, gelişigüzel şekle ve yüzey hızı dağılımlarına sahip cisimlerin içerisinde oluşan akustik alanların incelenmesi için elverişli duruma getirildi. Düzgün titreşen bir zemine sahip olan ve empedans sınır şartı içeren bir kamyon kabininin detaylı bir akustik analizi yapıldı. Akustik yutucu malzemelerin kabin içerisindeki ses basınç seviyelerine etkisi incelendi. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT An APL program, which had been developed for the acoustical analysis of three dimensional sources by the numerical implementation of the Helmholtz integral equations was rewritten in Visual Basic programming language. The necessary modifications were made in the program to transfer the domain of interest from the exterior to the interior of the body. The new program has the capability of dealing with the interior acoustic fields of bodies having arbitrary shapes and different surface velocity distributions. A detailed acoustical analysis of a truck cabin having a uniformly vibrated floor, including impedance boundary conditions was performed. The effects of the acoustically absorbent materials on the amplitudes of the sound pressure in the cabin were examined.