A PC based simülation of an stator voltaged induction motor drive
Stator voltaj kontrollu asenkron motor sürücü devresinin PC yardımiyle simülasyonu
- Tez No: 50185
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. REYAD YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında, bir güç elektroniği simulasyon programı ATOSEC5 tanıtılmıştır ve stator voltaj kontrollü asenkron motor sürücü devresi bu yazılım programı kullanılarak simüle edilmiştir. Bir sistem geliştirilirken, sistemin matematiksel modelleri kullanılarak sistem bilgisayar yardımıyla simüle edilir. Simulasyon önemli bir aşamadır, çünkü, bu sayede gerçek sistem kurulmadan sistem performansı analiz edilebilir. Sürücü devre test edilebilir ve hatalar kolayca düzeltilebilir. Simülasyondan elde edilen sonuçlar en iyi sürme devresini bulmak için optimum sonuçlar olmayabilir, fakat bize bazı ipuçları verir ve zaman kazandırır. Özellikle güç elektroniğinde, sistem dizaynı yapılırken yapılacak küçük hatalar bile tolere edilemez. Bu yüzden güçlü bir simulasyon yazılımı kullanmak gereklidir. Asenkron motorların ve tristör, güç transistörleri, güç MOSFET'leri ve IGBT gibi güç anahtarlarının matematiksel modellemesi iyi bir simulasyon sonucu elde etmek için çok önemlidir. ATOSEC5 özellikle güç elektroniği simülasyonu alanında dizayn edilmiştir, diğer yazılımlarla karşılaştırıldığında bu önemli bir avantajdır. Bu yüzden bu çalışmada ATOSEC5 programı tercih edilmiştir. Çalışmanın ilk basamağında, asenkron motor karakteristkleri ve hız kontrol metodları incelenmiştir. Stator voltaj kontrollü hız ayarlaması tanıtılmıştır. İkinci basamakta, ATOSEC5 simulasyon yazılımı anlatılmıştır, bazı kullanım bilgileri verilmiştir. Üçüncü basamakta, stator voltaj kontrollü asenkron motor sürme sistemi yazılıma yüklenmiştir ve analiz edilmiştir. Sonuçlar verilmiştir. III
Özet (Çeviri)
THESIS ABSTRACT A PC BASED SIMULATION OF AN STATOR VOLTAGE CONTROLLED INDUCTION MOTOR DRIVE by GÖNEN KURTDEMİR Master Of Science, January 1996 (B. Sc. Dokuz Eylül University, 1991) 61 Typed Pages Supervised by Öğr. Gör. Dr. Reyat YILMAZ In this thesis study, a power electronic simulation program ATOSEC5 was introduced and stator voltage controlled induction motor drive circuit is simulated using this software. When a system is developed, the system is simulated on a computer using mathematical models of the system. Simulation is an important step, because the system performance can be analyzed without building the real system. The drive circuit can be tested and errors can be easily corrected. The results from the simulation is not the optimum solution for the best drive, but it gives some clues and saves time. Especially in power electronics, even any small errors in system design cannot be tolerated, so a powerful simulation software is needed. Modeling induction motors and power switches like thyristors, power transistors, power MOSFETS, IGBTS is very important for the best simulation. ATOSEC5 is especially designed for power electronic circuit simulations so, when we compared this software with other simulation softwares this is the main advantage. Therefore, for this study, ATOSEC5 has been chosen. At the first step of work, induction motor characteristics and speed control methods were studied. Stator voltage controlled speed adjustment was introduced. At the second step, ATOSEC5 simulation software has been presented. Some using knowledge has been given. At the third step stator voltage controlled induction motor drive system has been loaded into software and analyzed. Results were given.