Using natural gas in gasoline engines
Doğalgazın benzinli motorlarda kullanılması
  1. Tez No: 50187
  2. Yazar: H.KUTLU KINDIROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA DEMİRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
ÖZET Günümüzde kullanılan enerji kanaklarının hızla tükenmekte oluşu yanında, mevcut enerji kaynaklarının kullanımı sonucu ortaya çıkan hava kirliliği sonumda giderek önem kazanmaktadır. Bu durumun doğal sonucu, önümüzdeki yıllarda alternatif enerji olarak doğal gazın motorlu taşıtlarda kullanılmasının zamanla artan oranda yaygınlaşması olacaktır. Bu çalışmada doğal gazın benzinli motorlarda alternatif yakıt olarak kullanılması olanakları üzerinde durulmuştur. Bu projede doğal gaz ve benzin güç, moment, özgül yakıt sarfiyatı gibi motor karakteristikleri yönünden karşılaştırıldığı gibi eksoz gazı emisyonlarından karbon monoksit (CO) ve karbonlu hidrojenler (CH) yönünden de karşılaştırılmıştır II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In addition to the energy resources, used today, are depleted rapidly, the problem of air pollution resulted from the use of existing energy resources, too, becomes more and more important. The natural result of this situation will be the increasing use of natural gas, as an alternative energy resource, in the motor vehicles in the next years. This work has studied the opportunities of using natural gas as an alternative fuel in the gasoline motors. In project, natural gas and gasoline have been compared with each other considering their motor characteristics such as power, moment, specific fuel consumption, and also in terms of their exhaust gas emissions like CO and CH.