Obstrüktif uyku apne sendromlu hastaların sürekli pozitif hava yolu basıncı tedavisi öncesi ve sonrası yaşam kalitesi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of quality of life levels of obstructive sleep apnea syndrome patients before and after treatment with continuous positive airway pressure
  1. Tez No: 501892
  2. Yazar: İSMAİL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİROL TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmada, Obstrüktif Uyku Apne Sendromu (OUAS) teşhisi konulmuş hastaların, sürekli pozitif havayolu basıncı (CPAP) tedavisi öncesi ve tedavi sonrası yaşam kalitesi düzeylerinin Short Form 36 (SF-36) ölçeği ile ölçülerek, CPAP tedavisinin etkinliği ile hastaların yaşam kaliteleri üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amaçlandı. Araştırmaya, Namık Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Nöroloji Anabilim Dalı'na uyku ile ilgili yakınmaları nedeniyle başvuran ve yapılan incelemeler sonucu ve polisomnografi (PSG) testi uygulanarak OUAS teşhisi almış, CPAP tedavisi planlanan hastalardan gönüllü olarak anketleri doldurmayı kabul eden erişkin 31 hasta katıldı. Araştırmada veri toplama aracı olarak, hasta sosyo-demografik verilerinin öğrenildiği bir form ve hastaların yaşam kalitesini belirlemek için SF-36 ölçeği kullanıldı. OUAS tanısı için polisomnografi testi kullanıldı. OUAS tanısı almış kişilere yaşam kalitesini ölçmek için, CPAP tedavisi öncesi ve tedavi sonrası SF-36 yaşam kalitesi ölçeği uygulandı. Verilerin analiz edilmesinde PASW Statistics 18 for Windows istatistik paket programı kullanıldı. Çalışmaya katılan 26 erkek ve 5 kadın hastanın uygulanan anketle sosyo-demografik durumları kaydedildi. Hastalar CPAP tedavisine başlamadan önce SF-36 yaşam kalitesi ölçeği kullanılarak, yaşam kalitesi puanları tespit edildi. Tedavileri devam eden hastalarla tekrar görüşülerek SF-36 yaşam kalitesi ölçeği uygulandı. Elde edilen verilerle hastaların kazanımları değerlendirildi. Çalışmaya katılan OUAS'li hastaların SF-36 ölçeği ile yapılan 8 parametreli yaşam kalitesi değerlendirmesinde, 5 parametrede anlamlı değişimler tespit edildi (p0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, by measuring the level of life quality of patients who were diagnosed with Obstructive Sleep Apnea Syndrome (OSAS) before and after Continuous Positive Airway Pressure (CPAP) treatment with Short Form 36 (SF-36) scale, it was aimed to identify the efficiency of CPAP treatment and its effects on life quality of patients. The Research conducted at the Department of Neurology, Namik Kemal University Health Research and Application Center. The target group was the sleep-related complaints made examinations and were diagnosed with OSAS by applying polysomnography, CPAP therapy planned and 31 adult patients agreed voluntarily to complete our surveys to participate the study. The data collection instrument of socio-demographic data of the patient as a form of learning and quality of life of patients to determine the scale of the SF-36 was used. For the diagnosis of OSAS polysomnography, (PSG) test was used. Also before and after treatment SF-36 quality of life scale CPAP treatment was used for patients who have received a diagnosis of OSAS to measure quality of life for them. In analyzing the data, we used PASW Statistics 18 for Windows statistical package software. Socio-demographic status of 26 male and 5 female patients who participated this study by answering the questionnaire also recorded. As a result, before beginning treatment with CPAP, the patient's quality of life scale using the SF-36 quality of life scores measured. The ongoing treatment of the patient with the SF-36 quality of life scale was carefully supervised and monitored to see the results. On the other hand, the patient's gains discusses and evaluated by means of relevant data. However, when patients diagnosed with OSAS measured with 8 parameters of quality of life evaluation, 5 meaningful parameters identified (p < 0,05). On the other hand, there were no statistically significant changes (p > 0.05) to identify any meaningful change for the remaining three parameters, that are social function (p = 0.23), mental health (p = 0.074), and vitality (p = 0.58).