Obstruktif uyku apne sendromlu hastalarda nazal sürekli pozitif hava yolu basıncının sağ ventriküler myokardiyal performansa etkisi
Effect of nazal continuous positive airway pressure on right ventricular myocardial performance in patients with obstructive sleep apnea syndrome
  1. Tez No: 308231
  2. Yazar: HATİCE GÖZAÇAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA ÖZTUNA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Obstruktif uyku apne sendromunun (OSAS) sağ ventriküler fonksiyon üzerine olan etkileri hala tartışmalıdır. Bu çalışmada, myokardiyal performans indeksi (Tei indeks), plazma N Terminal Pro B-tipi Natriüretik Peptit (NT-proBNP) ve iskemi modifiye albumin (İMA) parametreleri kullanılarak OSAS'ın global sağ ventriküler fonksiyon üzerine olan etkisi ve nazal sürekli pozitif hava yolu basıncının (nCPAP) bu parametrelere etkisi araştırılmıştır.Çalışmaya Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı'na Eylül 2009-Eylül 2010 tarihleri arasında başvuran, polisomnografi çekilerek orta-ağır OSAS (AHİ>15) tanısı konan 23 hasta dahil edildi. Ayrıca aşırı gündüz uykusu olmayan, epworth uyku skoru 10'un altında olan, yaş uyumlu 23 kişi kontrol grubu olarak alındı.
Özet (Çeviri)
The effect of obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) on right ventricular function is still controversial. In this study, myocardial performance index (Tei index), plasma N terminal Pro B-type Natriuretic Peptide (NT-proBNP) and ischemia modified albumin (IMA) are used for researching the effect of OSAS on right ventricular function. Also we researched the effect of nasal continuous positive airway pressure (nCPAP) on these parameters.23 patients were included in this study which diagnosed OSAS (intermediate or severe AHI>15) with polysomnography in Karadeniz Technical University Medicine Faculty Chest Disease Clinic in between September 2009 and September 2010. Other 23 person, who have not excess daily sleep, have Epworth sleep score less than 10 and same age group, are taken as a control group.