Obstruktif uyku apne sendromlu hastalarda sürekli pozitif hava yolu basıncı tedavisinin endotel fonksiyonlarına akut etkisinin brakiyal arterde akım bağımlı genişleme ölçümleri ile değerlendirilmesi
Investigation of acute effects of continuous positive airway pressure therapy on endothelial function with brachial artery flow mediated dilatation measurement in obstructive sleep apnea syndrome
- Tez No: 271830
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT TULMAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Endotel, damar duvarının sağlığının sürdürülmesi, vasküler tonusun ve yapısının lokal regülasyonu ve homeostaz için gereklidir. Endotel işlev bozukluğu ile bu işlevlerdeki dengenin bozulması belirtilmektedir. Bu çalışmada obstrüktif uyku apnesi sendromlu (OUAS) hastalarda akım bağımlı genişleme (ABG) yöntemi kullanılarak nazal sürekli pozitif havayolu basıncı (CPAP) tedavisinin endotel fonksiyonlarına akut etkilerini göstermeyi amaçladık.Çalışmaya yaşları 29-72 arasında olan yeni OUAS tanısı konmuş 30 hasta alındı.
Özet (Çeviri)
Endothelium is essential for maintaining the health of vessel wall, local regulation of vascular tonus and structure, and homeostasis. Endothelial dysfunction specifies disequilibrium of these functions. In this study we aimed to demonstrate acute effects of nasal continuous positive airway pressure (CPAP) therapy on endothelial functions of patients with obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) by using flow mediated dilatation (FMD) method.Thirty recently diagnosed OSAS patients with ages between 29 and 72 were included.