İskenderun'da çocuklu ailelerin su ürünleri tüketim alışkanlıklarının belirlenmesi
Water product consumption determination habits of families with child in Iskenderun
  1. Tez No: 501899
  2. Yazar: YASEMİN GAZEL SÖĞÜT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN BİRCAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Su ürünleri tüketimi, beslenmede protein vitamin ve mineraller açısından büyük önem taşımaktadır. Özellikle de gelişme çağındaki çocukların zihinsel ve bedensel gelişiminde ciddi bir rol oynamaktadır. Araştırmada çocuklu ailelerin su ürünleri tüketim alışkanlıklarının belirlenmesi için 1250 kişiyle anket yapılarak SPSS programında değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılanların %41.4 'ü ayda bir , %29.3'ü 15 günde bir , %21.5 i haftada bir ve %5.4 ü yılda bir balık tüketmektedir. %0.9 u ise balık tüketmeyi tercih etmemektedir. Araştırmaya katılan ailelerin çocuklarının çoğunlukla balığı sevdikleri, bazı çocukların balığın kılçıklı olmasından ve kokusundan rahatsız oldukları görülmektedir. Balık pişirirken en fazla tercih edilen pişirme yöntemleri yağda kızartma, ızgara mangal, fırın tepsi şeklindedir Balık sevmeyenler sevenlerin yaklaşık sekizde biri kadardır. Araştırmaya katılanların çocuklarına balığı sevdirmek için en fazla balığın kılçıklarını ayıklamak ve çocuğun istediği şekilde pişirme yapma gibi yöntemler uyguladıkları belirlenmiştir. En az tercih edilen yöntemin ise konserveyi tercih etmek olarak görülmektedir. Balık tüketim sıklığı ile çocuk sayısı ve ortalama aylık gelir değişkeni arasındaki farklılaşma durumunu tespit etmek için yapılan ki kare testi sonucunda anlamlı bir farklılık saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Consumption of aquatic products is great importance in terms of protein vitamins and minerals. In particular, it plays a serious role in the mental and physical development of children in the age of development. In this survey, 1250 people were surveyed in order to determine the consumption habits of the aquatic products of the families with children and evaluated in the SPSS program.41.4% of the respondents consume a month, consuming 29.3% in 15 days, 21.5% in a week and 5.4% in a year. 0.9% do not prefer to consume fish. It is seen that the children of the participating families mostly like fish , some children are fishy, and they are uncomfortable with their smell. When cooking fish, the most preferred methods of cooking are frying in oil, grill barbecue, baking tray. It is about one eighth of the rate of those who do not like fish. Those participating in the research are applying the methods of cooking the fish as much as possible, in order to maximize the dependence on the children, to remove the fishbone of the fish. The least preferred method is seen as choosing canned food. A significant difference was found in the result of the square test to determine the difference between the fish consumption frequency and the number of children and average monthly income change.