Atasu Vadisi'nin (Maçka/Trabzon) coğrafyası
Geography of Atasu (Maçka/Trabzon) valley
  1. Tez No: 501915
  2. Yazar: HASAN YUSUFOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH BİRİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Araştırma sahasını oluşturan Atasu Vadisi, Karadeniz Bölgesi'nin Doğu Karadeniz Bölümü sınırları içinde yer almaktadır. Vadide yer alan yerleşim birimleri yönetim bakımımdan Trabzon ili Maçka ilçesine bağlıdır. Araştırma alanı, batıdan Maçka, doğudan Yomra, güneyden Gümüşhane, kuzeyden Esiroğlu tarafından sınırlandırılmıştır. Araştırma alanında Galyan Dere ve Şimşirli Dere havzaları olmak üzere iki havza bulunmaktadır. Galyan Dere havzası 12.888,17 ha, Şimşirli Dere havzası 5.805,41 ha olup, araştırma sahasının toplam alanı 18963,58 ha'dır. İklim özelliklerine bağlı olarak Şimşirli havzasının alçak kesimlerinin doğal bitki örtüsü geniş yapraklı ormanlardan oluşmaktadır. Araştırma sahasının kuzey sınırından itibaren deniz seviyesinden 220 m yüksekte başlayan suyu seven ve geniş yapraklı ormanlar, güneye gidildikçe yükseltinin artmasına bağlı olarak iğne yapraklı ormanlara yerini bırakır. Orman üst sınırına karşılık gelen 2304 m'den sonra ise alpin çayırlar katı bulunmaktadır. Araştırma sahasında bulunan mahallelerin 2016 yılı toplam nüfusu 3735 kişidir. Sahada kilometre kareye 14,6 kişi düşmektedir. Sahada 13 köy yerleşmesi bulunmaktadır. Bu yerleşmeler, idari olarak mahalle statüsünde Maçka Belediyesi'ne bağlıdır. Arazinin engebeli olması tarım alanlarının dağılışını olumsuz bir şekilde etkilemiştir. Tarım alanları içinde fındık tarımı ilk sırada yer alır. Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığın yapıldığı sahada Doğu Karadeniz Bölümü'nün aksine küçükbaş hayvancılık öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Atasu Valley, which constitutes the research area, is located within the borders of the Eastern Black Sea Region of the Black Sea Region. The settlements located in the valley are connected to the Maçka district of Trabzon province in terms of management. The research area is limited by Maçka from the west, Yomra from the east, Gümüşhane from the south, Esiroğlu from the north. In the research area, there are two basins, Galyan Dere and Şimşirli Dere basins. Galyan Dere basin is 12,888,17 ha, Şimşirli Dere basin is 5,805,41 ha and total area of research area is 18963,58 ha. Depending on the climate characteristics, the natural vegetation of the low cuts of the Şimşirli basin consists of wide-leaved forests. Water-loving and broad-leaved forests that start 220 m above sea level from the northern boundary of the research area leave the coniferous forests due to the increase in elevation as they go south. After 2304 m, which corresponds to the upper limit of the forest, there is a floor of alpine meadows. The population of the study area is 3735 people in 2016. The area is 14.6 kilometers in kilometers. There are 13 village settlements on the territory. These settlements are governed by the Maçka Municipality as an administrative district. The ruggedness of the land has adversely affected the distribution of agricultural land. Within the agricultural areas, hazelnut farming takes the first place. In contrast to the Eastern Black Sea Department, where cattle and sheep are raised, small cattle breeding stands out.