İlhanlı Devletinde Argun Dönemi (1284-1291)
The Reign of Argun in the II-Khanid State (1284-1291)
- Tez No: 100231
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İLHAN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
131 ÖZET Oldukça kısa bir zaman dilimini kapsayan İlhan Ârgun dönemi, Bozkır-Moğol kültürü ile Iran coğrafyasındaki İslam medeniyeti çatışmasının alevlendiği bir dönemdir. Ârgun, İslamî devlet anlayışım benimseyen Sultan Ahmed Teküdar'a cephe alarak, aktif bir muhalefet siyaseti İzlemiştir. Sultan Ahmed'e muhalif Moğol zümresini örgütlemiş ve onların yardımıyla tahta oturmuştur. İlhanlı Devletinin idari bünyesinde, söz konusu İslam! devlet anlayışını temsil eden birçok kişi bulunmaktaydı. Bu devlet adamlarından önde geleni olan Şemseddin Cüveynî idam edilmiştir. Argun'u ilhanlık makamına getiren Moğol Emiri Buka'nın vezir olduktan sonra onun yerine yeni bir ilhan aramaya başlaması, kendi sonunu hazırlayacaktı. Onun ardından vezir olan Yahudi Sa'düddevle, İslam dünyasında o güne kadar yahudilerin hiçbir şekilde elde edemediği bir güçle belirecektir. Onun bu gücü ve yandaşlarını kayırması, hem müslüman hemde Moğol devlet adamlarının işine gelmeyecek; kısa zamanda ortadan kaldırılacaktı. Argun, Memlükleri ortadan kaldırmak için Papatya, Fransa ve İngiltere krallarına elçiler göndermiş, onların yardımlarını istemiştir. Hıristiyan Avrupa'yla kurulmaya çalışılan olumlu ilişkiler, ilhanlı topraklarında yaşayan hıristiyanları oldukça memnun etmiştir. Argun dönemi, Anadolu için de hayli hareketli bir dönemdir. ISI. Gıyaseddin Keyhüsrev'in öldürülmesi, yerine Gıyaseddin Mesud'un getirilmesi ve bu süreçte yaşanan olaylar, huzur ve asayişten yoksun bir coğrafya tablosu ortaya koymaktadır. Ülkedeki Moğol hükümranlığı en çok Karamanoğulları, Eşrefoğulları ve Germiyanoğuüan gibi Türkmen zümrelerini rahatsız ediyordu. Değerli vezir Sâhib-Ata'nın ölümüyle Anadolu'ya İranlı vezir Fahreddin Kazvînî gönderilmiş; iltizamına aldığı bölgeye maddi açıdan birçok zararlar vermiştir. Hakkında yapılan şikayetler üzerine «dam edilmiştir.132 Bu dönem Anadolu'su, Hâce Nasıreddin'in iyi niyetli çabalan ve Anadolu askeri valisi Geyhaîu'nun asayişi temin etme girişimleriyle biraz olsun refaha kavuşmuştur.
Özet (Çeviri)
133 ABSTRACT The reign of Argun, containing rather short unit of time is a period in which the struggle between Steppe-Mongol culture and Islamic Civilisation grown violent. Argun opposed his uncle, Sultan Ahmad Takudar who appropriated Islamic administrative structure and perspective, and became an active opposition spokesman. Afterwards, through organising of opposite Mongol group and with their assistance ascended the throne. There were more statesmen representing Islamic administrative system in the Sl-Khanid government structure. Shams al-Dîn Juvaynî, the most important of these statesmen was executed. Amîr Buka who put Argun on the throne when sought a new il-khan to the place of Argun was murdered. In pursuit of this Amîr, Jew Sa'ad al- Dawla appeared with an enormous power that Jews had not got by this time in the Islamic world. This Vazîr was murdered and eliminated by Mongolian and Muslim statesmen who was jealous of his power and authority. Il-Khan Argun send the ambassadors to Pope, kings of France and England for doing away with Mamluk Sultanate completely, and for realising this aim demand their military assistance. This positive relationships between West and Sl-Khanid state pleased the Christian people living in Sl- Khanid territories. The reign of Argun is an active period for Asia Minor. Being killed of Giyas al-Dîn Kaykhusraw and the enthroning of Giyas al-Dîn Masud to his place is bring up a panorama emphasising absence of public order and peace in this area. Mongol sovereignty disturbed Turkoman groups, like Karamanoğulları, Eşrefoğulları and Germiyanoğulları, and they resisted the Mongol invasion.