Ortaöğretim öğrencilerinin yalnızlık düzeyleri ile Tanrı algıları arasındaki ilişki üzerine bir araştırma
A research on the relationship between loneliness levels and perception of god in high school students
- Tez No: 501923
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEHLÜL TOKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmada amaç, ortaöğretim öğrencilerinin yalnızlık düzeyleri ile Tanrı algıları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda ilk olarak literatür taraması yapılarak kuramsal çerçeve oluşturulmuştur. Sonraki aşamalarda çalışma için veri elde etmek amacıyla uygun ölçekler belirlenerek örneklemi oluşturan öğrencilere uygulanmıştır. Uygulamanın sonunda verilerin analizi SPSS22.0 paket programı vasıtasıyla yapılmıştır. Araştırma Mardin ili Kızıltepe ilçesinde 9-12. sınıf aralığında öğrenim gören 748 ortaöğretim öğrencisi üzerinde yürütülmüştür. Verileri toplamak amacıyla Kişisel Bilgi Formu, Tanrı Algısı Ölçeği Güler (2007b) ve Demir (1989) tarafından Türkçeye uyarlaması yapılan UCLA yalnızlık Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin Tanrı algılarının olumlu, yalnızlık düzeylerinin normal olduğu görülmüştür. Tanrı algısı ile yalnızlık düzeyi arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişkinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose this of in investigate is to examine the relationship between the level of loneliness and perception of God of high school students.For this purpose, firstly literature review was conducted and an institutional frame work was established.In the later stages,suitable scales were determined toobtain data for the study and applied to the students forming the sample. At the end of the application, the analysis of the data was done through the SPSS22.0 package program. The study was conducted on 748 students for the 9-12 high school students in Mardin,Kızıltepe.In order to collect the data, the Personal Information Form, UCLA Loneliness Scale adapted to Turkish by Demir (1989), and Perception of God Scale (Güler,2007b) was used. As a result of the investigation, it was seen the students perception of God were positive and the levels of loneliness were normal.There is a negative correlation between the perception of God and the level of loneliness.