Üniversite öğrencilerinin yiyecek içecek işletmesi tercihlerine etki eden faktörlerin belirlenmesi
Determining the factors affecting food and beverage management preferences of university students
- Tez No: 501922
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MENEKŞE CÖMERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Sanayi devriminden sonra küreselleşmeyle beraber artan gelirin bir yansıması olarak, insanların dışarıda yemek yeme alışkanlıklarında artış yaşanmıştır. Bu durumda da yiyecek içecek işletmeleri iyi ürün sunmanın yanı sıra diğer çekim unsurlarını kullanarak hayatta kalabilmek için çeşitli yollar aramışlardır. Böylece, yiyecek ve içecek işletmelerinin müşterilerin istek ve beklentilerini karşılamaları ve kaliteli hizmet sunmaları son derece önem kazanmıştır. Bu gelişmeden hareketle yapılan bu çalışmada bu tarz işletmeler için önem teşkil eden; işletmenin fiziki şartları, menü özellikleri, çalışan özellikleri, marka olma özellikleri ve müşterilerin değer yargılarına uygunluğu açısından incelenmiştir. Kategorik değişkenler için Mann-Whitney U Testi ve Kruskall Walls- H Testi uygulanmıştır. Sürekli değişken olan yaş, gelir, ailenin geliri değişkenleri ile faktörlerin ortalama skorlarının ilişkisinin analizinde Spearman Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a reflection of the increasing income with globalization after the industrial revolution, people's eating habits have increased. In this case too, catering businesses are looking for a variety of ways to survive by using other ingredients as well as providing good products. Thus, it is extremely important that food and beverage businesses meet customer expectations and expectations and provide quality service. In this unfolding work, it is important for such businesses; were examined in terms of the physical condition of the operator, menu features, employee characteristics, brand characteristics and suitability to the value judgments of the customers. Mann-Whitney U Test and Kruskall Walls-H Test were applied for categorical variables. The Spearman Correlation Coefficient was used in the analysis of the relationship between constant variable variables such as age, income, family income and the mean scores of the factors.