The Dynamic analysis wall frame systems with matrix displament method
- Tez No: 50193
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YILDIRIM ERTUTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Bu çalışmada, perde-çerçeve sistemlerinden oluşan çok katlı yapılarda deprem kuvvetleri etkisi altındaki iç kuvvet değerlerinin hesabı, Matris Deplasman Yöntemiyle yapılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde perde-çerçeve sistemlerin çözümü için kullanılan yöntemler belirtilmiştir. İkinci bölümde yaklaşık bir yöntem olan Diferansiyel Denklem Yönteminin perde-çerçeve sistemler için esas bağıntıları açıklanmıştır. Üçüncü bölümde perde-çerçeve sistemlerde Matris Deplasman Metoduna temel teşkil eden bağıntılar verilmiştir. Çalışmanın esasını teşkil eden dördüncü bölümde Matris Deplasman Metodunun esası açıklanmış ve rijitlik, kütle matrislerinin elde edilmesi, iç kuvvetlerin hesaplanması konularına yer verilmiştir. Beşinci bölümde örnekler önce Matris Deplasman Metodu ile daha sonra da Diferansiyel denklem yöntemiyle çözülmüştür. Sonuç bölümünü takiben konu ile ilgili olarak hazırlanmış olan bilgisayar programı ekler kısmında verilmiştir. III
Özet (Çeviri)
SUMMARY In tfıis study, the calculation of internal forces, by using the Displacement Method for the multi-storey frame and wall systems under the effect of lateral forces is explained. In the first chapter the concepts are given and the subject is introduced to the readers of tiie thesis. In the second chapter, the basic principals of the Differential Equation Method which is an Approximation Method is explained. In the third chapter, the basic equations of the wall frame systems are given. In the fourth chapter, the basis of Matrix Displacement Method which is the base of this study, is explained and stiffness and mass matrix are obtained and then the calculation of internal forces are presented. Numerical examples are given in the fifth chapter. In this chapter, first of ail the numerical examples are calculated by using the Matrix Displacement Method and these examples are also computed with the Differential Equation Method. The sixth part refers to the conclusion. The computer program, that deal with the subject is presented in Appendix. u.